Zincir marketlerde sigara satışları yasaklanıyor

Ticaret Bakanlığı’nın yeni taslağı perakende ticaretindeki dengeleri değiştiriyor. Taslağa göre artık zincir gıda marketlerinde sigara, elektronik ürünler ve cep telefonu satılamayacak. Ayrıca bu marketlere Pazar günleri 11:00’dan önce dükkan açmak da yasak…

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni taslağa göre AVM ve zincir marketlere sosyal mesafenin korunması ve nüfus kısıtlamasıyla birlikte bazı ürünlerin satışı yasaklandı.

Elektronik ortamda satış yapan ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir gıda marketlerinde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Küçük esnafı korumak amacıyla, zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak. Marketlerin elektronik ortamdaki satışlarında ise mevcut yasak ve düzenlemeler geçerli olmaya devam edecek.

Rekabet şartlarını yeniden düzenleyen bu taslakla, tüketiciyi koruması ve perakende şirketlerinin dengeli bir şekilde büyümesi amaçlanıyor.

Rafların yüzde 1’i yöresel lezzetlerin

Hızlı tüketim ürünleri satan mağaza ve zincir marketlerin raflarının yüzde 1’i, coğrafi işaretli ürünlerin satışına ayrılacak. Coğrafi işaretli ürünlerin yanı sıra bu alanlarda, marketin bulunduğu ildeki yöresel ürünler yer alacak. Marketler, promosyonlu ürünlerden kaynaklanan kayıpları, üreticiye yansıtamayacak. Reklam, anons, ürünlerin yerleştirilmesi gibi hizmetler nedeniyle üretici veya tedarikçiden para talep edilmeyecek, ancak ikili sözleşme yapılması halinde bedel alınabilecek.

Tarım ve gıda ürünlerinin markete sağlam şekilde tesliminin ardından, ürünün bozulması halinde üreticiden zarar tazmini istenemeyecek. Gıda ürünlerinin müşteri şikayeti nedeniyle incelenmesinde de üreticiye bir bedel yansıtılamayacak. Sebze ve meyve ile 30 gün içinde bozulabilen ürünlerin bedeli, üreticiye 30 gün içinde ödenecek. Marketler, kamu kurumlarına veya adli mercilere şikayet nedeniyle ürünlerin listeden çıkarılması, sipariş edilen miktarın azaltılması ve promosyonunun durdurulması gibi eylemlere başvuramayacak.

İLGİLİ HABERLER