Mercer Türkiye “Ücret Artışı ve Yan Haklar Trendleri Raporu’nu açıkladı

Mercer Türkiye “Ücret Artışı ve Yan Haklar Trendleri Ara Anket Sonuç Raporu” sonuçlarını açıkladı. Bu rapora göre 2019 yılında ortalama ücret artışı yüzde 20 olarak gerçekleşti. 2020 yılı planlanan ücret artışı tüm şirketlere baktığımızda yüzde 16 oranında bir beklenti var.

Mercer Türkiye “Ücret Artışı ve Yan Haklar Trendleri Ara Anket Sonuç Raporu” sonuçlarını açıkladı. Mercer’in Kasım ayında gerçekleştirdiği ara anket sonuçlarına göre, 2019 yılında tüm şirketler göz önüne alındığında ortalama ücret artışı yüzde 20 olarak gerçekleşti.

2020 yılı planlanan ücret artışı tüm şirketlere yüzde 16 oranında şekillendi. 2020 yılı planlanan ücret artışı tüm şirketlerde üst yönetim için yüzde 15; yabancı sermayeli şirketler için yüzde 15,9 oranında oldu.  Yerli şirketler için zam oranlarının yüzde 13 ile yüzde 15 aralığında olması bekleniyor.

Araştırmaya göre şirketlerin yıl sonu enflasyon oranı beklentisi ise yüzde 11,84 olarak gerçekleşti. Yıl sonu enflasyon oranı ve planlanan bütçe artış oranını verilerine dayanarak 2020 yılında zam oranlarının enflasyonun yüzde 2 ile 3 oranında üzerinde olacağı öngörülüyor.

İLGİLİ HABERLER