Matt Damon’dan ağlatan sosyal sorumluluk kampanyası

Amerikalı ünlü oyuncu Matt Damon’ı tanımayan yoktur. Başarılı ve yakışıklı bir aktör olması onu dünyaca ünlü bir şöhrete kavuşturdu. Defalarca Oscar’a aday oldu. Good Will Hunting (Can Dostum) filminde oyunculuğuyla göz doldurdu. Performansıyla da Oscar’a aday oldu. Kendisi aynı zamanda filmin senaryosunu yazdı ve Good Will Hunting ile En İyi Özgün Senaryo Oscarı’nı kazandı. Sadece başarılı bir oyuncu değil iyi bir senaryo yazarı olduğunu da kanıtladı.

Matt Damon’ın sinema kariyerindeki başarısından kısaca bahsettik, onun hakkında bilmeniz gereken en önemli bir diğer özelliğiyse yaşadığımız gezegene duyduğu saygı ve gerçek bir aktivist oluşu. Damon, Dünya’daki su sorununa dikkat çekmek için 2009’da kendisi gibi aktivist olan mimar Gary White ile water.org’u kurdu.

matt

Sadece sosyal sorumluluğu arttırması için bir site kurmakla kalmadı. 2009 yılında kirli suya ve ortaya çıkardığı hastalıklara dikkat çekmek için Ruanda’ya gitti ve sosyal medyada farkındalık yaratmak için iletişim çalışmalarına başladı.

matt-damon

“Batı’da tuvaletlerde kullandığımız su, geri kalmış ülkelerdeki sulardan daha temiz”

Matt Damon 2014 yılında ALS hastalığına dikkat çekmek ve bağış yapılması için başlatılan “Ice Bucket Challenge”a katıldı. Damon çektiği videoda bir taşla iki kuş vurdu. Hem merkezi sinir sistemi hastalığı olan ALS’ye dikkat çekti hem de başından aşağı döktüğü suyu tuvalet suyundan doldurarak dünyada temiz su bulamayan milyonlarca insana ve yapılan su israfına da dikkat çekti.

Dünya’nın temiz suyu tükeniyor!

Ünlü aktörün water.org bünyesinde yaptığı son iletişim çalışması ise metropolde yaşayan ve günlük rutini içinde kaybolan birçok insanı ağlattı. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında birçok otel ve restorana kamera yerleştirildi ve gelen müşterilere 6 saat boyunca “su” olmayacağı söylendi. 6 saat… Sadece 6 saat susuzluk fikrini kimse kabul edemedi. Öfke, kibir, şok ama kimse 6 saat susuz kalmayı kabul edemedi. Ardından Matt Damon’ın yüzünü gördüler ve o ağlatan cümleyi duydular; ” Milyonlarca insan her gün 6 saatini su bulmak için harcıyor.”

İLGİLİ HABERLER