Mahkeme, “ne Apple yansın ne Epic Games” dedi!

Oyun dünyasının nefesini tutarak izlediği Apple-Fortnite anlaşmazlığında ilk mahkeme kararı açıklandı. Epic Games tarafından sunulan Fortnite’ın geçici olarak Apple App Store’a geri dönebilmesi yönündeki talep, mahkeme tarafından reddedildi. Ancak karar tamamen Apple’ın lehine değildi…

Bölge mahkemesi tarafından görülen davada Hakim Yvonne Gonzalez Rogers, Fortnite’ın Apple App Store’a geçici de olsa dönemeyeceğini, ancak Apple’ın Epic Games’i bunun ötesinde cezalandırmaması gerektiğini açıkladı.

Epic Games Fortnite ile öne çıksa da özellikle first-person shooter oyunlar için 1998 yılında geliştirmeye başladığı Unreal Engine oyun motoru sayesinde birçok oyun geliştiricinin kendi yapımlarını yaratmasına olanak tanıyor. Geliştiricilerin iki firma arasındaki anlaşmazlıktan etkilenmemesi gerektiğini savunan mahkeme, Apple tarafından Epic Games’e uygulanacak kısıtlamalara Unreal Engine ve developer araçlarının dahil edilemeyeceğine karar verdi. Hakim Gonzalez Rogers, oyun geliştiren kimsenin sadece Apple araçlarına mecbur kalmak zorunda olmadığını belirtti.

Açıklamasının devamında Rogers “Apple, Epic Games’in ödeme sistemleri hamlesine oldukça ciddi bir karşılık verdi ve bunu yaparak sürece dahil bile olmayan kullanıcıların yanı sıra üçüncü parti yazılımcılardan oluşan bir ekosistemi olumsuz yönde etkiledi” dedi.

Epic Games’in App Store’un ihlal ettiği kurallarının, Unreal Engine ve developer araçları hakkında olanları kapsamadığının altını çizen Rogers, “Unreal Engine’in App Store’dan çıkartılması hem Unreal Engine platformunun kendisine hem de üçüncü parti geliştiriciler ve gamerların da aralarında bulunduğu oyun sektörüne kritik zarar verecektir” dedi.

Ancak verilen hüküm, Epic Games için bütüncül bir zafer anlamına gelmiyor. Talepleri arasında Fortnite’ın App Store’a geri alınması da bulunan Epic Games, bu isteğine kavuşamadı. Bunun yerine App Store’a dönüş için Fortnite’ın ödeme sistemleri hakkında uygulamasının App Store şartlarına uyumlu hale getirilmesine karar verildi.

Epic Games’in bir süredir almayı planladığı artık açık olan aksiyonlar serisinin geçmiş adımlarını ve bu adımların ne anlama gelebileceğine dair görüşleri buradan inceleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER