Liderler, pelerinlerinizi takın yoksa…

“Bilinmezlik” insanoğlunun kendine inşa ettiği en güçlü kaleleri bile yıkabilecek güçte bir endişe sebebi. Yarını göremiyor olmak bile tüm insanlık için tedirginlik yaratıyor. İçinde bulunduğumuz günleri tanımlayan kelimeler nedir diye sorsak muhakkak “bilinmezlik” en önde çıkacak yanıtlar arasında yerini alacaktır. En küçük işletmelerden küresel devlere, öğrencilerden öğretmenlere kimse yarını göremiyorken, tüm dünyada stres seviyesinin yükselmesi de kaçınılmaz oluyor. Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, Covid pandemisinin çalışanların endişe ve stres seviyesinde büyük artışa yol açtığına dikkat çeken bir rapor yayınladı. Raporda organizasyonlara, insan kaynağının psikolojik ve fiziksel sağlığını izleme ve doğru aksiyonlarla destekleme çağrısı yapıldı… Liderlerin üzerinde artık çok önemli yeni bir sorumluluk var!

Anlık bilgi ihtiyacı

Şirketlerin pandemide çok hızlı değişen koşullara yanıt verebilmek için anında veya çok hızlı bilgiye ihtiyaç duyduğunun altı çizilen raporda şu ifadelere yer verildi: “Bu kadar hızlı değişen, öngörülemez bir dünyada, liderlerin çalışanların ne düşündüğünü, ne hissettiğini bilmesi büyük önem taşıyor. Onları doğru aksiyonlarla desteklemenin yolu da buradan geçiyor. Çalışanların, şirketin kendilerine mümkün olan en yüksek ilgiyi gösterdiğini bilmeleri çok önemli. Yönetim çalışanlarla yakından ilgilendiğini gösterdikçe ve bunu tekrarladıkça, içinde bulundukları fiziksel ve psikolojik koşullarla ilgili daha şeffaf ve açık olacaklardır.”

Pandeminin yeniden yapılanma için fırsat yarattığını da kaydeden Kearney uzmanları, “Salgın, afet gibi olağanüstü dönemlerde kuruluşların hızlı bir şekilde harekete geçerek kaynaklarını yeniden konumlandırması gerekiyor. Liderler, bir sonraki aşamada hangi çalışanların tam kapasite çalışmaya devam edebileceğini, hangilerinin edemeyeceğini öngörebilmeli” diyor.

Sorulması gereken 5 soru

Kearney tarafından hazırlanan raporda, şirket yöneticilerinin kendilerine insan kaynağıyla ilgili şu soruları yöneltmeleri gerektiği belirtildi:

  • Çalışanları motive etmek için kurum içinde hangi politikalar uygulanıyor?
  • Çalışanlarda endişe ve stres yaratan noktalar neler?
  • Sağlık açısından risk grubunda bulunanlar kimler?
  • Endişe ve stres şirket performansını şimdi nasıl etkiliyor?
  • Stres şirket performansını gelecekte nasıl etkileyebilir?

Pandeminin dayanıklı ve dayanıksız şirketler arasındaki farkı net biçimde ortaya koyduğunu ve pek çok şirketin bu sorulara yeterli cevabı veremediğini kaydeden Kearney uzmanları, “Sorulara yanıt veremeyen organizasyonlar, ‘bisikletin’ tek pedalıyla yola devam ediyor” uyarısında bulunuyor.

Liderliğin kriz anlarında ortaya çıktığını bilirsiniz. Zaman, pelerinli liderlerin sorumluluk alma zamanı. Aksi takdirde tek pedalla potansiyelinin yarısıyla bir bisikletin yarışı tamamlaması mümkün değil! Sizce?

 

İLGİLİ HABERLER