Koronavirüs artışında kamuoyunun nabzı

Pandeminin başladığı günden bu yana kamuoyunun sürece dair nabzını tutan Ipsos yeni araştırmasını yayınladı. Araştırma gösteriyor ki vatandaşlar salgında ikinci zirveyi yaşadığımızı ve tedbirleri devlet yetkililerinin alması gerektiğini düşünüyor. Araştırmada öne çıkan başlıkları gelin birlikte inceleyelim…

Vakalardaki Artış

Bu çerçevede geçtiğimiz hafta Ipsos, Koronavirüs ve Toplum Kamuoyu Araştırmasında; “bugünlerde salgında ikinci dalga veya diğer bir ifadeyle birinci dalganın ikinci pikinin yaşanıp yaşanmadığını” sordu. Buna göre her 10 vatandaştan 6’sı bu soruya evet cevabını verdi. Vaka artışlarındaki ciddi artışın toplumun çoğunluğu tarafından bu şekilde değerlendirildiği söylenebilir.

Düğün ve benzeri organizasyonlara yönelik kısıtlamalar kamuoyunda destek görüyor

Ipsos; Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması ile pandeminin başından bu yana çok uzunca zamandan beri vatandaşların kendi aldıkları bireysel önlemleri yeterli gördüklerini, diğer vatandaşları ise bu konuda eleştirdiklerini gözlemliyor… Düğünler vb etkinliklerde maske takılmaması, sosyal mesafe önlemlerine dikkat edilmemesi gibi hususlar toplumda en tepki toplayan konulardan birisi… Salgınla mücadele kapsamında bu tür etkinliklere getirilen kısıtlamaların kamuoyunun büyük çoğunluğu tarafından onaylanıyor. Bu kısıtlamalara karşı çıkanlar sadece yüzde 8 düzeyinde.

Müzik kısıtlamasına kamuoyunun üçte biri destek vermiyor

Salgınla mücadele kapsamında, restoran, yeme-içme ve eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayını yapılması yasaklandı. Vatandaşlar arasında her ne kadar bu kararı destekleyenlerin oranı desteklemeyenlerden daha yüksek olsa da, diğer kararlara kıyasla destek düzeyinin nispeten daha düşük olduğu görülüyor. Yüzde 20’lik kesim bu kararı yanlış bulduğunu söylerken, yüzde 10 ise bu konuda net bir fikir belirtmiyor.

Kamuoyu gözünden toplu taşıma

Ülke genelinde toplu taşımalarda düzenlemelere gidildi, ancak İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu büyükşehirlerde bu karar tartışmaları da beraberinde getirdi. Ayakta yolcu sayısının azaltmasına yönelik bu kararın yolcu sayısı düşünüldüğünde uygulanabilirliği de ayrı bir tartışma konusu oldu.

Ipsos’un geçtiğimiz hafta yapmış olduğu araştırmada vatandaşlara bu konuyla ilgili 2 soru yöneltildi. Her iki soruda da yolcu sayısının azaltılmasına yönelik kararın toplumda büyük oranda destek gördüğü araştırma verileri ile tespit edildi  (yüzde 87).

Ipsos’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik araştırmayı “Sağlık bakanının ve bir çok bilim insanının açıklamaları salgında ikinci zirveyi yaşamaya başladığımız yönünde. Günlük vaka sayıları artıyor, buna ek olarak çevremizde sık sık Covid pozitif teşhisi konulan insanların haberlerini alıyoruz. Tüm bunların sonucunda toplum ikinci zirveyi yaşamakta olduğumuzun bilincine varmış durumda, her on kişiden altısı bu şekilde düşünüyor. Herkesin kendi adına bireysel önlemleri yeterince aldığını düşünmesi ama yine de toplumun genelinin tedbirsiz olduğunu düşünmesi bir dilemma olarak devam ediyor, işte bu noktada genel beklenti bu tedbirleri devletin düzenlemesi yönünde. Bu yüzden de düğünlere getirilen kısıtlamalar, toplu taşıma araçlarında alınan önlemler büyük destek görüyor. Vatandaşlar, bu işi bireyler değil devlet çözebilir diye düşünüyor. Devletin de tedbirleri yeniden sıkılaştırmak gibi bir eğilimi olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki günlerde bu yönde gelişmeler yaşanırsa şaşırtıcı olmayacak.” ifadeleriyle değerlendiriyor.

 

İLGİLİ HABERLER