Kolombiya-FARC görüşmeleri Türkiye’ye ilham olacak

Haber: Sercan Meriç

Gerilla örgütü FARC ile müzakereleri sürdüren ve ülkede şiddet ortamına son vererek, barış zemini tesis etmeye çalışan Kolombiya hükümeti, Türkiye’ye ilham mı oluyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Latin Amerika ziyaretindeki ilk durağı Kolombiya’ydı. Erdoğan, ziyareti sırasında sadece ekonomik ve ticari ilişkilerle ilgili girişimlerde bulunmadı, aynı zamanda Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’yle (FARC)  müzakerelere devam eden Kolombiya Devlet Başkanı Manuel Santos Calderon’la çözüm süreci adına fikir alışverişinde bulundu. Zira, Türkiye’de PKK ile sürdürülen çözüm sürecinin bir benzeri Kolombiya’da hükümet ve 50 yıllık bir tarihe sahip FARC arasında da gerçekleştiriliyor. PKK ile FARC arasında ve iki çözüm sürecindeki benzer noktalar Erdoğan ve Calderon’un bu görüşmesinde konuşuldu.

İletişimin gücünü kanıtlıyorlar

Kolombiya Hükümeti’yle FARC arasındaki müzakereler kimi zaman iletişimin ne denli etkiye sahip olduğunu kanıtlıyor. Ülkenin Latin Amerika’da bulunmasından olsa gerek, kimi zaman Kolombiya’dan ilginç haberler de geliyor. Son olarak, FARC’ın bu yıl Kainat Güzeli seçilen Paulina Vega’ya görüşmelere katılması yankı uyandırmıştı. Ancak, Kasım 2012’de başlayan müzakereler için kolları sıvayan bir ismi anmadan geçmemeyiz. O kişi Lowe Global Yaratıcılık Konsey Başkanı Jose Miguel Sokoloff.

“Noel ormana geliyorsa, sen de eve gelebilirsin!”

Sokoloff, reklamın dünyayı değiştirici gücünün olduğuna inanlardan. Kendisi reklamın ne denli güçlü bir etkiye sahip olduğunu, Kolombiya’da yürütülen barış sürecinde de sergiliyor. “Hayatım boyunca ülkemde bir gün bile barış yaşamadım” diyen Sokoloff, “FARC Operation Christmas” kampanyasıyla dikkatleri çekmişti. Noel öncesi düzenlenen “Farc Operation Christmas” kampanyasının ilk ayağında FARC gerillalarının yüzde 52’sinin geçiş güzergahı üzerinde yer alan bir bölgede boyları 75 metreyi bulan ağaçlar led ışıklarıyla donatıldı. Sonrasında ise gerillalar bu bölgeden geçtiğinde ışıklar yanıp söndü. Ayrıca açlara “Eğer ormana gelebilirsen evine de gelebilirsin. Noel’de terhis olabilmen için her şey mümkün “ yazısı asıldı ve böylece hazırlanan bu küçük sürprizle bir yandan FARC gerillalarının Noel’leri kutlanırken, diğer yandan silah bırakmaya ve evlerine dönmeye çağrıldılar. Bu ilginç kampanya kamuoyunda geniş yankı buldu. Kampanya sonrasında 331 FARC gerillası terhis oldu. Proje sadece FARC gerillalarının sivil hayata dönmesini değil aynı zamanda yıllardır Kolombiya’da sürüp giden iç savaşa karşı umutların tükenmediğini gösterdi.

Aşağıda, Sokoloff’un imzasının bulunduğu kampanyayı izleyebilirsiniz:

Sokoloff’un söz konusu kampanyayla ve reklamın değiştirici gücüyle ilgili Ted konuşması da bulunuyor.

Sokoloff, 2013’ün Kasım ayında Marketing Türkiye’ye “Farc Operation Christmas” kampanyasını ve Türk reklamcılığını değerlendiren bir söyleşi vermişti. Söyleşiyi okumak için tıklayınız.

İLGİLİ HABERLER