Kolej basketbolunda rüşvet skandalı Adidas’ın başına bela olabilir

  • FBI, Salı günü erkek kolay basketbolunda rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla içlerinde bir Adidas yöneticisinin de bulunduğu 10 kişiyi tutukladı.
  • Bir Adidas yöneticisi, markanın sponsor olduğu kolejlere katılmaya ikna etmek için sporculara rüşvet verme şüphesiyle tutuklanmıştı.
  • Dava metninde Arizona, Auburn, USC ve Oklahoma eyaletindeki yardımcı antrenörler, finansal danışman ve işletme yöneticileri bazı NCAA sporcularına baskı yapmak için binlerce dolar rüşvet almakla suçlanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı Salı günü Arizona, Auburn, USC ve Oklahoma Eyaletlerindeki asistan koçlarının yöneticileri, mali müşavirleri ve uluslararası spor şirketi Adidas’ın temsilcileri ile birlikte tutuklandığını duyurdu.

Adidas Basketbol Küresel Pazarlama Direktörü Jim Gatto da sanıklar arasında. Gatto kolej sporcularının Adidas sponsorluğundaki liseleri tercih etmesi için antrenörlerle birlikte komplo kurmakla suçlanıyor.

2015’ten bu yana sürmekte olan soruşturmaya FBI ve New York Güney Bölgesi Avukatlık Bürosu başkanlık etti. Üç ayrı şikayet açıldı.

Gatto ve diğer dört sanık lise öğrencileri sporcularına ve/veya ailelerine “rüşvet ödemelerinin yapılması ve saklanması” ile suçlandı.

Gatto ve diğer sanıklar, bir oyuncuyu Kentucky’de “kamu araştırma üniversitesi” ile görüşmeye ikna etmek için lise basketbol oyuncusu ailesine el altından 100.000 dolar ödemekle suçlanıyor. Davayı araştıran gizli bir ajan, Gatto’nun diğer sanıklara, ödemenin Adidas’ın “resmi kayıtlarında geçtiğini”, ancak “gerçek nedeninin resmi kayıtlara geçen ifadeden farklı olduğunu” söyledi.

İfadede adı geçen kolejin Ağustos ayında Adidas ile 160 milyon dolarlık bir sponsorluk anlaşması imzalayan Louisville olması kuvvetle muhtemel.

Diğer bir davada, Gatto ve diğer sanıklar, dosyalama işlemlerine göre bir oyuncunun sponsorluğunda hazır giyim firması tarafından ikna edilmesi için Adidas’tan 150.000 dolara kadar ödemeler yapmayı kabul etmekle suçlanıyor.

Bir Adidas temsilcisi Business Insider’a bir e-postayla “Bugün federal araştırmacıların bir Adidas çalışanı tutukladığının farkındayız” dedi. “Durum hakkında daha fazla şey öğreniyoruz, suistimal olduğunun farkında değildik ve daha fazla bilgi edinmek için yetkililerle işbirliği içinde olacağız” dedi.

Üst düzey kolej basketbol takımları sporun dev markaları arasında zorlu bir mücadele. NCAA oyuncularının kendi markalarını desteklemek için para alınamasa da yüksek profilli ekiplerin ve oyuncuların görünürlüğü giyim firmaları için değerli bir pazarlama fırsatı.

Baltimore Sun geçtiğimiz yıl 2016 NCAA turnuvasında 41 katılımcıyla sponsorlukta liderin Nike olduğunu bildirdi. Adidas, 14 takım için hazır giyim eşyası sağladı. Under Armour 10 takımı giydirirken Russell Athletic’in üç takımla giyim sponsorluğu bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER