Koç suşiye, İTÜ çiğ köfteye, Bilgi tatlıya hayran…

Yemeksepeti.com son analiziyle Türkiye’nin kampüs kültürüne ışık tutuyor. Final heyecanının sardığı bugünlerde, en çok hangi üniversite yemek sipariş ediyor? Hangi üniversite ne yemeyi tercih ediyor?

Türkiye’de en çok yemek siparişi veren üniversiteler sırayla Bilkent, İTÜ, Koç, ODTÜ ve Boğaziçi. Yemeğe en düşkün ilk 20 üniversitenin 9’u İstanbul, 2’si Ankara, 3’ü İzmir’de bulunuyor. Olağan şüphelileri sırasıyla Denizli, Konya ve Mersin takip ediyor.

Kampüsün baş tacı lahmacun

Üniversitelilerin en çok tercih ettiği yemek tüm siparişlerin yüzde 18’ini oluşturan lahmacun. Onu çiğ köfte ve mercimek çorbası takip ediyor. En çok lahmacun ve çiğ köfte siparişi İstanbul Teknik Üniversitesi’nden geliyor. İTÜ, 3 bini gece saat 00.00’dan sonra olmak üzere, günde 5 bin çiğ köfte söylüyor. Mercimek çorbası ise, en kahvaltıcı üniversiteliler olan Yıldız Tekniklilerin sabah menüsünde bile yer alıyor.

Üniversite aleminin gece kuşları Yeditepeliler

YTÜ verdiği her 5 siparişten 1’inde kahvaltı söylüyor. Sabaha karşı saatlerde en çok sipariş veren ise Yeditepeliler oluyor. Geçe kuşları tüm siparişlerinin yüzde 18’ini saat 00.00-06.00 arasında veriyor ve tercihini ıslak hamburger ile Ayvalık tostundan yana kullanıyor.

En çok sipariş Pazar günü veriliyor

Gün bazında bakıldığında ise, kampüslere en çok pazar günü sipariş gittiği görülüyor. Hafta sonu kütüphane ve atölyede çalışanlarla yurtta kalanlar, Pazar günü kantin alternatiflerinin dışına çıkıyor, Pazar günü güzel yemekler ile keyif yapma geleneğine sıkı sıkı sarılıyor.

Boğaziçi çeşitliliği kutluyor

2015’e göre siparişini en çok artıran yemekler yüzde 76 ile ördek, yüzde 64 ile krep ve yüzde 63 ile çiğköfte oldu. En çok ördek siparişi Boğaziçililerden geliyor. Boğaziçi yeni lezzetleri denerken, anne elinden çıkma lezzetleri de unutmuyor; ev yemeklerini en çok söyleyenlerde de zirveye oturuyor.

Koç suşici, Bilgi tatlıcı, Anadolu tavukçu

Farklı tatlara açık olanlardan biri de, en çok suşi yiyen Koç Üniversiteliler. İstanbul Bilgi Üniversitesi tatlıya düşkünlüğü ile dikkat çekiyor. Bilkent ve Hacettepe civarında ise Latin rüzgarları esiyor. Brezilya tarifi soslu tavuk, iki üniversiteden günde 15 bine yakın sipariş alıyor. Gerçek aşkı tavukta bulan bir diğeri ise gece gündüz demeden tavuk tantuni sipariş eden Anadolu Üniversitesi.

Üniversiteliler bugüne dek 1 Milyon TL’den fazla tasarruf etti

Ortalama paket tutarı en düşük olan üniversite Pamukkale, en yüksek olan ise YTÜ. Paket tutarları şehirler arasındaki fiyat farklarına ya da toplu sipariş verme alışkanlığının olup olmamasına göre değişse de, üniversiteliler Yemeksepeti.com indirimleri konusunda uzmanlaşmış durumda. 

 

Reklamcı olmak isteyen gençlerin çok şey öğreneceği 12 efsane reklamcı…

 

 

İLGİLİ HABERLER