Kişisel bilgisayarlara hayat veren mucit Chuck Peddle yaşamını yitirdi

Commodore ve Apple tarafından üretilen erken dönem bilgisayarların mikroçiplerinin mucidi Chuck Peddle 82 yaşında hayatını kaybetti.   

15 Aralık’ta Santa Cruz, Kaliforniya’da yaşamını yitiren Chuck Peddle, kişisel bilgisayarların (PC) ucuzlamasını sağlayan ve yalnızca 25 dolara satılan MOS 6502 model mikroişlemcinin mucidi olarak tanınıyordu. Partneri Kathleen Shaeffer’in yaptığı açıklamaya göre Peddle bir süredir mücadele ettiği pankreas kanseri sebebiyle hayatını kaybetti.

Motorola’da silikon çipler üzerine çalışan mühendisler arasında yer alan Peddle 1974 yılında daha ucuza mikroçip üretebilmek için projeler hazırladı. Ancak Peddle’ın yeni bir çip üzerinde yaptığı çalışmalara aynı yıl Motorola tarafından 300 dolarlık satış fiyatıyla piyasaya sürülen mikroçiplere şirket içi rekabet oluşturacağı gerekçesiyle son verildi.

Ucuz mikroişlemcilerin kişisel bilgisayarların hızla yayılmasını sağlayacağını öngören Peddle, yedi mühendisle beraber Motorola’dan ayrılma kararı aldı. Motorola’nın rakiplerinden MOS Technology ile anlaşan Peddle ve ekibi çalışmalarını burada devam ettirerek 6502 olarak bilinen mikroişlemci modelini üretti. Atari, BBC Micro ve Apple II gibi dönemin popüler cihazlarında kullanılan MOS 6502 kişisel bilgisayarlar için yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

1976 yılında MOS Technology’nin Commodore’a satılmasıyla birlikte MOS 6502 ile çalışan KIM I ve Commodore PET adlı modeller piyasaya sürüldü. 1980 yılında Commodore’dan ayrılan Peddle 1982 yılında Sirius Systems Technology’i kurdu. Victor 9000 adlı kişisel bilgisayarları üreten Sirius Systems Technology, kısa süre sonra Victor Technology ile birleşti.

Chuck Paddle 2014 yılında yapılan bir röportajda “Piyasanın daha ucuz bir mikroişlemciye ihtiyacı vardı” demişti. Commodore’da beraber çalıştığı eski iş arkadaşı Bill Seiler, Paddle hakkında “Mikroişlemcileri her eşyanın içerisinde yerleştirmek isterdi, bugün onun vizyonunun gerçekleşmeye başladığını görüyoruz” dedi.

Kaynak: The New York Times

 

İLGİLİ HABERLER