Kadınlara yönelik aşağılayıcı kelimeler TDK sözlüğünden çıkarılıyor

Ankara 6. İdare Mahkemesi’nin aldığı karara göre “oynak”, “taze”, “müsait” ve “yollu” gibi kelimelerin argo anlamlarının kadını aşağıladığı, küçük düşürdüğü gerekçesiyle Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünden çıkarılacak.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre Dilşat Aktaş, daha önce TDK sözlüğünde cinsiyet ayrımcılığına dayalı aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeler barındığı belirtilerek, bu tarz kelimelerin çıkartılması talep edilmişti. Ancak TDK başvuruyu reddetmişti.

5a932f447152d83b24687b39

Aktaş da avukatı Sevinç Hocaoğulları aracılığıyla TDK’nın ret kararının iptali için Ankara 6. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

5a932fbd7152d83b24687b3f

Mahkeme oy çokluğuyla, bu sözcüklerin argo anlamlarının sözlükten çıkarılmasına karar verdi. Kararda, “Toplumsal cinsiyetçilik içeren kelime yapılarına çalışmalarında yer vermemesi, davalı idarenin uluslararası ve ulusal normlardan kaynaklanan görevidir. Dava konusu kelimelerin argo anlamlarının, Türkçe’nin ticari hayatta, kitle iletişim araçlarında, eğitim ve öğretim kurumlarında ve sosyal hayatın diğer alanlarında doğru ve güzel kullanılması hususunda öncü görevi üstlenen Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde ve internet sayfasında yer almasının hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.

5a93300f7152d83b24687b43

Kaynak: Hurriyet.com.tr

 

 

İLGİLİ HABERLER