Kadına şiddetin izleri Nef Vakfı’yla Yandex’te

Nef Vakfı, 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde dikkat çeken bir projeye imza attı. Basına yansıyan haberleri kaynak alarak İstanbul’da kadına şiddetin yaşandığı adresleri belirleyen marka, Yandex’te 50’den fazla şiddet noktasına pin yerleştirdi.

Birleşmiş Milletler’in 1999 yılında ilan ettiği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü 25 Kasım’da dünyada olduğu kadar Türkiye’de de çok ses getirmeye başladı.

Nef Vakfı’nın Yandex navigasyon haritası üzerinde şiddet görmüş ve gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybetmiş kadınlara dikkat çekmek için “Yanına geçip gittiğin yollarda kadına şiddetin izi var” mesajıyla anlam bulan kampanya, İstanbul’da 40’dan fazla noktada şiddet görmüş gerçek adreslerin haritada işaretlenmesi ile hayata geçti.

Şiddet haritasında işaretlenen gerçek adreslere götüren navigasyon sesi, kadına şiddete dikkat çekecek mesajlar içerirken, kullanıcılar Yandex’de pinlere şiddet karşı olduklarına dair mesajlar ekleyebilirken,  #KadınaŞiddeteDurDe sesiyle de sosyal medya hesaplarında seslerini duyurdu ve 1 milyondan fazla impressiona ulaştı.

Her biri şiddete uğramış kadınların gerçek hikayelerinden mesajlar içeren kampanya reklam ajansı Büro’nun imzasını taşıyor.

nef1 nef 2

 

Yandex’ten yol tarifi alan kullanıcılar, karşılarına çıkan pin’lere tıklandığında ise kadına şiddetin yaşandığı olay yerinde, olayla ilgili detaylarla karşılaştı. Nef Vakfı’nın “Yanından geçip gitme, kadına şiddete dur de.” mesajı da pin’lerin içinde yer aldı. Proje kapsamında radyo ve açıkhava mecraları da kullanıldı.

nef3Kampanyanın Künyesi 
Reklamveren: Nef Vakfı
Reklamveren Yetkilisi: Selçuk Çelik
Reklam Ajansı: BÜRO
Kreatif Direktörler: Esra Ayas Özalp, İlker Zaharya
Kreatif Ekip: Yiğit Tümer, Emre Reisoğlu
Müşteri İlişkileri: Burcu Şenünver, Büşra Keskin, Sera Duru

 

 

İLGİLİ HABERLER