İşte ünlü reklamcı Thomas Kolster’in Cannes Lions tahminleri

Goodvertising kavramının yaratıcısı ünlü reklamcı Thomas Kolster Cannes Lions tahminlerini açıkladı… İşte Kolster’in bu yıl en çok şans tanıdığı kampanyalar…

SEB6004“Birçok marka ve ajans için “iyilik yapmak” altına yapmak gibi; kısa bir süre için hoş ve sıcak hissettirse de hemen ardından kokmaya başlıyor. Feminist ve gay odaklı içeriklerden, goodvertising ve causevertising’e, bu reklamlar bu günlerde dillerden düşmüyor, jüriler de daha önce hiç olmadığı kadar yüreklerini ortaya koyarak değerlendirme yapıyor, amacı olan reklamları ödüllendiriyorlar. Aslında ben Cannes tahminleri yapmam. Benim kitabımda değişim için sesini çıkaran, fazla tüketime karşı duran ve değişime önayak olan her reklamcı ve ajans, yılan yağı dahi satmaya alışmış meslektaşlarına kıyasla takdir edilmelidirler. Bu sene bu reklamcı ve ajansların Cannes’da “ne kadar verirsen o kadar alırsın” sözü doğrultusunda takdir edileceğini düşünüyorum.

Bağırıp Durmayın, Çözüm Üretin!

Geçtiğimiz yıla baktığımda #goodvertising alanındaki işlerin arttığını görüyorum ki bu taktire şayan bir durum. Super Bowl’daki 51 reklamın 11’inin ürün yerleştirmenin ötesinde bir amaç için yapıldığına inanabiliyor musunuz? Bunu belirtirken aynı zamanda markaların dikkat çekmek amaçlı yaptıkları reklamlarla gerçekten ellerini kirletip bir sorunu çözmesinin arasında büyük bir fark var! Bir Lion kazanmak için yapılan işlerin sayısı uzun süreli bir değişim yaratma amacı güden işlerin sayısını bir hayli geçmiş durumda. Ajans ve reklamcılara her yıl bir değişim yaratıp çözüm yolları sunacak programlar yapmalarını öneriyorum. Artık boşa kürek çekmek yok! Gelin koca kalpli ve gerçekten ısıran kampanyalara şöyle bir söz atalım:

Mattel: Oyuncak Bebeği Evrimleştirin

(Biri bu fikri alıp kapsama alanine arttırsın lütfen!)

Savlon: Sağlıklı Eller, Tebeşirler

(Zengin adamlar bu harika fikre yatırım yapın lütfen!)

State Street Global Advisors: Korkusuz kız heykeli

960x0

Tamam, sembolizmi seviyorum ama State Street Global Advisors’u bir müşteri olarak sevdiğime emin değilim. Gerçek bir sanatçının işini mahvetmektense önce aynayı kendilerine tutmalılar. 28 kişilik liderlik takımında sadece 5 kadın var!

Channel 4: Biz Süper insanlarız! (superman gibi)

Hadi Big Beer, biraz liderlik yap!

Nike: Nike Türban Destekçisi (Pro-Türban da diyebiliriz)

Nestle: 100 Milyon Paket: Ölçüden gelen güç

Cover Girl: Kapak Erkeği

7f98714ef409c46676803bf026449974

IKEA and Red Cross: 25m2’lik Suriye

Nike: Eşitlik

IM – Individuell Manniskohjalp: İnsanyum Metali

Hadi, ortaya çıkarın, olay yaratın, global yapın!

Pampers: #ItTakes2 (İki kişiyle olur)

#Sharetheload ile aynı fikir kıstasında ama es geçilemeyecek kadar önemli bir konu”

 

İLGİLİ HABERLER