İş dünyasından Mustafa Koç’un vefatı ile ilgili ardı ardına mesajlar gelmeye devam ediyor

 

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un hayatını kaybetmesinden sonra, siyaset ve iş dünyasından taziye mesajları yayınlanmaya başladı.

Koç ailesine başsağlığı dileyen önemli isimler şöyle:

Güler Sabancı : “Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı sevgili dostum Mustafa Koç’un vefatını derin üzüntü ile öğrendim. Ekonomimizin ve sanayimizin gelişimine büyük katkıları ve emeği olmuş on binlerce kişiye istihdam yaratmış, vakıf çalışmalarında, toplumsal gelişmede örnek işler gerçekleştirmiş, uluslararası itibarı ile tanınmış sevgili Mustafa Koç’un genç yaşta aramızdan ayrılması hepimiz için büyük kayıptır. Merhuma Allah’tan rahmet; tüm Koç Ailesi’ne, Koç Topluluğu’na ve ülkemize baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.”

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin:  “Öncelikle başımız sağolsun. Maalesef hepimiz çok üzüldük. Başta Koç ailesinin, sevenlerinin, herkesin başısağolsun. Başka ne söylenir bilmiyorum böyle bir acı olayın üstüne. Cenazeyle ilgili aile bir planlama yapacak ama biz tam şeyi bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bülent Eczacıbaşı : “Sevgili arkadaşım Mustafa Koç’un ani kaybının sarsıntısı ve derin üzüntüsü içindeyim. Genç yaşlarımızda başlayan dostluğumuz, başta TÜSİAD olmak üzere birçok iş örgütünde süren ortak çalışmalarımızla pekişti. Mustafa Koç, yetkin bir işinsanı, samimiyetle herkesin iyiliğini isteyen özel biriydi. Aramızdan ayrılışı, sadece Koç Topluluğu için değil, tüm iş dünyamız ve ülkemiz için büyük bir kayıptır. Sevgili Mustafa’ya rahmet, Koç Ailesine başsağlığı diliyor; bu büyük acılarını içtenlikle paylaşıyorum.”

Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman, “Herkese Allah sabır versin. Kimsenin beklemediği bir şey. Zaten ölüm beklenmez ama bu yaşta ölüm… Üzüntülüyüm” dedi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, “Bütün Türkiye’nin başı sağ olsun. Türkiye çok iyi bir insanını, çok iyi bir iş adamını kaybetti. Hepimizin başı sağ olsun. Başka söylenecek bir şey yok. Çok üzgünüz” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: “Vehbi Koç’un, vasiyetinde dile getirdiği ‘Bir ağaç dikmek ve bir eser yazmak’ vurgusunun da Türkiye Cumhuriyeti’ne duyduğu derin sevginin ifadesi olarak Koç Ailesi’nin tüm faaliyetlerinde vücut bulduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Koç Ailesi, sadece ekonomik kalkınmamızdaki öncü rolüyle değil, sosyal ve kültürel kalkınmamıza yaptığı eşsiz katkılarla da Türkiye Cumhuriyeti tarihinde özel bir yer kazanmıştır. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Koç, bu seçkin sanayi kuruluşunun ve Koç Ailesi’nin önemli bir mensubu olarak, dedesi Vehbi Koç’la başlayan, babası Rahmi Koç’la süren ve kardeşleriyle devam eden başarı hikâyesinin en önemli kahramanlarından biriydi. Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine her zaman bağlı yaşayan Sayın Mustafa Koç, ailesinin eğitim, sağlık ve kültür alanlarında kurucusu olduğu kurumlar, desteklediği projeler yoluyla, Türkiye’nin gelişmesine destek olmayı, ülkemize fayda sağlamayı öncelikli görevlerinden biri kabul etti. Sayın Koç’un vefatıyla sadece Türkiye’nin en önemli sanayicilerinden birini kaybetmiş olmadık, aynı zamanda Koç Ailesi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişiminde üstlendiği rol düşünüldüğünde, ailenin üçüncü kuşak üyesi olarak bir tarihi de kaybettik. Bu duygularla Sayın Mustafa Koç’a Allah’tan rahmet, başta Koç Ailesi olmak üzere tüm Koç Holding çalışanlarına, sevenlerine ve Türkiye sanayici ve işadamlarına başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar: “ Türkiye’nin gerçek anlamda büyük, değerli bir devini kaybettiğini belirterek, “Bu kadar büyük servete, güce, imkana sahip olup da bir insan bu kadar mı güzel olur, bu kadar mı iyi olur, bu kadar mı asil olur, bu kadar mı dost olur. Çok büyük bir değerdi. Türkiye bunun acısını hep hissedecektir, emin olunuz. İnsanlara büyük faydaları vardı.”

Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören: “16 yaşından beri tanıdığım komşumu kaybettim. Çok üzgünümü Türkiye büyük bir iş adamanı kaybetti.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Mustafa Koç’un vefatı beni de derinden üzdü.”

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Ülkemizin değerli işadamlarından Mustafa Koç’un ani vefatını büyük üzüntüyle öğrendim. Mustafa Koç’a Allah’tan rahmet, başta eşi ve çocukları olmak üzere Koç ailesine, Koç Holding çalışanlarına ve ülkemize başsağlığı diliyorum.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, işadamı Mustafa Vehbi Koç’un vefatı münasebetiyle ailesine taziye mesajı gönderdi. Bahçeli’nin mesajı şöyle: “Türk iş dünyasının önemli isimlerinden evladınız Sayın Mustafa Vehbi Koç’un ani ve elim bir şekilde vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma yüce Allah’tan rahmet, başta şahsınız olmak üzere tüm kederli aile fertlerine baş sağlığı diliyorum.”

HDP: HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ,  “İş dünyasının önde gelen isimlerinden Mustafa Koç’un ani bir rahatsızlıkla yaşamını yitirmesinden dolayı kendisine rahmet, ailesine, dostlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”

BBP Lideri Mustafa Destici: “Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye’nin önemli ve büyük bir işadamını kaybettiğini söyledi. Mustafa Koç’un hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı mesajı yayımlayan Destici, “Koç Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Koç’un bu sabah ani bir kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Başta babası Rahmi Koç olmak üzere, kardeşlerine, eşine, çocuklarına ve tüm Koç ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Koç Holding çalışanlarına, TÜSİAD olmak üzere, iş dünyasına ve mütevelli heyeti olduğu Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın üyelerine de başsağlığı diliyorum. Türkiye önemli ve büyük bir işadamını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Ferit Şahenk: “Çok sevgili arkadaşım, kardeşim, Koç ailesinin değerli evladı, zaman zaman dertleştiğimiz, zaman zaman sevincimizi paylaştığımız, varlığından hep gurur duyduğum Mustafa Koç artık yok. Kederimiz sonsuz, yeri hiç doldurulamayacak. Mustafa sen bizim, Türkiye’nin; Büyük Koç camiasının kalbinde her daim var olacaksın. Mekânın cennet olsun. Koç ailesinin, Koç camiasının acısını paylaşıyor, sabırlar diliyorum. Allah rahmet eylesin.”

TUSKON: “Ülkemiz iş dünyasının başarılı ve örnek işadamlarından değerli dostumuz Sayın Mustafa V. Koç Beyefendi’nin vefatını derin bir teessür ile öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Cenab-ı Allah’tan rahmet ve mağfiret diler, başta değerli eşi Caroline Koç Hanımefendi, ve çocuklarına, kıymetli babaları Rahmi Koç Beyefendi ve kardeşleri Ali Koç ve Ömer Koç Beyefendiler olmak üzere kederli ailesi ve akrabalarına, tüm Koç Holding camiasına ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ederiz.”

TÜSİAD: “Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç’un vefatı nedeniyle tüm TÜSİAD ailesi olarak derin bir üzüntü içerisindeyiz. Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasında olağanüstü büyük hizmetlerde bulunmuş, sivil toplumun gelişmesine ikame edilmez katkılar sağlamış değerli bir dostumuzu kaybettik. TÜSİAD 2005-2010 Dönemi Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve TÜSİAD Onursal Başkanı Sayın Mustafa V. Koç, iş hayatındaki vizyonu ve entelektüel birikimi ile Cumhuriyet döneminin önemli bir simgesi haline dönüşmüş Koç Grubu’nun yönetimini başarıyla sürdürmüş ve TÜSİAD’ın gelişimine tüm aile büyükleri gibi uzun yıllar boyunca muazzam bir katkı vermiştir. Bizlere ve tüm iş dünyasına örnek kişiliği ile yol göstermiş olan Sayın Mustafa V. Koç’un Türkiye ekonomisine kattığı büyük değeri, Türk özel sektörünün gelişimine verdiği desteği, evrensel demokratik değerlere bağlılığını, toplumsal gelişmeye katkı için sürdürdüğü çalışmaları her zaman şükran ve minnetle anacağız ve kendisini çok özleyeceğiz. Mustafa V. Koç’a Allah’tan rahmet, öncelikle Koç Ailesi’ne, tüm Türkiye’ye, iş dünyasına ve Koç Holding çalışanlarına başsağlığı diliyoruz.”

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak: “İş dünyasının önde gelen kişilerinden olan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç Beyefendinin vefatı bizleri üzmüştür. Başkanlığını yaptığı Koç Holding ile büyük başarılara imza atan Mustafa Koç, yaptığı yatırım ve faaliyetlerle de Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunmuştur. İş dünyasında önemli bir yeri bulunan Mustafa Koç’a rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim.”

İSTANBUL TİCARET ODASI (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar: “Koç Ailesi’nin değerli mensubu Sayın Mustafa Vehbi Koç, Türk sanayiinin öncü kuruluşlarından Koç Holding’in yöneticisi olarak Türkiye ve dünyada büyük başarılara imza attı. Vehbi Koç ve Rahmi Koç’tan sonra Koç Holding’de sürdürdüğü görevi boyunca attığı cesur adımlarla sadece Koç Holding’e değil, Türk sanayiine ve Türkiye ekonomisine çok önemli katkılar sağlamış, unutulmayacak bir iz bırakmıştır. Çok verimli ve genç bir yaşta kaybettiğimiz Mustafa Vehbi Koç’a Allah’tan rahmet; Koç Ailesi’ne, Koç Holding camiasına, iş dünyamıza ve milletimize başsağlığı diliyorum.”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Türkiye, tüm girişimcilere rol model olan, on binlerce insanın evine ekmek götürmesine vesile olan, ekonomimizin en önemli aktörlerinden birisini kaybetmiştir. Üzüntümüz çok büyük. Kendisine Allah’tan rahmet, Koç ailesine, Türk iş dünyasına ve bütün çalışanlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olsun.” dedi.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner: “Ülkemizin önemli yatırımlarında imzası bulunan Koç ailesinin iş dünyasındaki başarılı temsilcilerinden Mustafa Koç beyefendiyi kaybettiğimizi üzüntüyle öğrendik. Hem iş yaşamına hem de ülkemize çok değerli katkılar sağlayan Mustafa Koç’a Allah’tan rahmet, ailesi, Koç Holding camiası ve Türk iş dünyasına başsağlığı diliyoruz.”

TİM Başkanı Büyükekşi: “Türk sanayi ve ihracatının öncü kuruluşlarından KOÇ Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’u kaybetmekten derin üzüntü duyuyoruz. Merhum Mustafa Koç Türkiye’de geleneksel sanayi modelinden yüksek katma değerli üretim ve ihracat modeline geçişte büyük rol oynamış önemli bir isimdi.Ülkemiz ve ekonomimiz adına faydalı birçok şey yapabilecek iken, çok genç bir yaşta kendisini kaybetmemiz üzüntümüzü daha da artırıyor. İş dünyamıza, Koç ailesine ve Koç grubuna Türkiye İhracatçılar Meclisi ve şahsım adına başsağlığı diliyorum. Allah Rahmet Eylesin.”

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle: “Türk Sanayisine getirmiş olduğu dinamizmle ve yapmış olduğu sosyal sorumluluk projeleriyle iz bırakan Değerli Sanayici ve İşadamı, KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mustafa Koç’un hiç beklenmedik bir zamanda aramızdan ayrılması bizleri derin bir üzüntüye boğmuştur. Üçüncü kuşak sanayicilerin başarısına bir örnek teşkil eden merhum Mustafa Koç, bugüne kadar Türk sanayisi ve ülkemiz için yaptıkları ile her zaman anılacaktır. Koç Ailesinin, Koç Grubu çalışanlarının ve ülkemizin başı sağolsun…”

İLGİLİ HABERLER