İş dünyasında bu hafta hangi atamalar gerçekleşti?

IAB’nin yeni Başkanı Ayşen Akalın oldu

Türkiye’de 10 yıldır dijital reklamcılık ve pazarlama endüstrisini güçlendirmek, sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak adına faaliyetlerini gerçekleştiren İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), yeni Yönetim Kurulu Başkanı’nı seçti. 2 yıldır IAB Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alan Neslihan Olcay, görev süresinin dolmasıyla birlikte Başkanlık görevini son 3 dönemdir IAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev alan Ayşen Akalın’a devretti.

IAB’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Akalın, 1993’te Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü’nden mezun oldu. 1993-1998 yılları arasında Leo Burnett Reklam Ajansında medya planlama uzmanı olarak çalıştı. 1998’de Eczacıbaşı Holding’e geçti. Eczacıbaşı Topluluğu Tüketim Ürünleri için medya planlama ve satın alma uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2000 yılından itibaren Eczacıbaşı Topluluğu markalarının planlama ve satın alma sorumluluğunu üstlendi. Halen görevine Medya, Dijital Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü olarak devam ediyor. Ayrıca Reklamverenler Derneği Başkan Yardımcılığı, Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) üyeliği, Reklam Kurulu üyeliği ve Reklam Konseyi üyeliği görevlerini yürütüyor.

Vodafone Türkiye’de üst düzey atama

Vodafone Türkiye Bireysel İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine Meltem Bakiler Şahin getirildi. Şahin, halihazırda yürütmekte olduğu Kurumsal İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini ise vekaleten yürütecek ve şirketin kurumsal proje ve faaliyetlerine liderlik etmeyi sürdürecek.

Vodafone Türkiye ailesine 2017 yılında Kurumsal İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak katılan Meltem Bakiler Şahin, Vodafone’un şirketlerin dijital iş ortağı ve toplam çözüm sağlayıcısı olarak konumlanmasına ve bu doğrultuda kurumsal alanın dönüşmesine liderlik etti. Şahin, İTÜ Vodafone Future Lab, Vodafone Business Dijitalleşme Tırı ve Dijital Tarım İstasyonu gibi birçok inovatif projenin hayata geçmesinde önemli rol oynadı.

Şahin, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevlerini de sürdürüyor.

Kurumsal İletişimciler Derneği (KİD) Genel Sekreterliği’ne Zeynep Bilinmez Yılmaz atandı

Kurumsal iletişimcileri mesleki bir örgüt çatısı altında buluşturma hedefiyle 2009 yılında kurulan Kurumsal İletişimciler Derneği’nin (KİD) Genel Sekreterliği’ne Zeynep Bilinmez Yılmaz atandı. Son yıllarda artan üye sayısı ve büyüyen etki alanı yönetiminde yeniden yapılanma ihtiyacı doğrultusunda açılan göreve getirilen Zeynep Bilinmez Yılmaz, 18 Ocak 2021 tarihi itibarıyla KİD Genel Sekreteri olarak temsiliyet, üye ve paydaş ilişkileri, iletişim ve proje yönetimi görevlerini üstlenecek.

15 yıllık sektör deneyimi bulunan Zeynep Bilinmez Yılmaz, 2001 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Çalışma hayatına Image Halkla İlişkiler Ajansı’nda başlayan Yılmaz, Türkiye’nin önde gelen halkla ilişkiler ajanslarında deneyim kazandıktan sonra kariyerini aralarında TTNET, Crytek, Pegasus Hava Yolları gibi kurumların da bulunduğu ulusal ve uluslararası şirketlerde sürdürdü.

Hepsiburada’da İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı’na Esra Beyzadeoğlu getirildi

Hepsiburada’nın yeni İnsan Kaynakları Grup Başkanı, en son Alternatif Bank’ta Bilgi Teknolojileri, Dijital Bankacılık ve  Operasyonlar’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Esra Beyzadeoğlu oldu. IDC Türkiye Teknoloji Sektöründe Kadınlar Ödül Programı’nda ‘Yılın Kadın CIO’su seçilen Beyzadeoğlu’nun Amerikan İş Dünyası Ödülleri kapsamında verilen ‘Stevie Awards For Women In Business’ ve “IT Executive of the Year” kategorilerinde ve Global Women Empowerment and Leadership Zirvelerinde de ödülleri de bulunuyor.

Lise eğitimini İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nde, lisans eğitimini ise Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nde tamamlayan Esra Beyzadeoğlu, Sabancı Üniversitesi’nden İşletme Yüksek Lisansına sahip. İş analizi, proje yönetimi, yönetim ve teknoloji danışmanlığı gibi farklı alanlarda 20 yılı aşkın sektörel tecrübesi bulunuyor. Çalışma hayatına 2000 yılında Osmanlı Bankası’nda teknoloji organizasyonunda Proje Yetkilisi ve İş Analisti olarak başladı. Ardından Ziraat Teknoloji ve Accenture Consulting’de farklı yönetici kademelerinde çalıştıktan sonra 2011-2018 arasında Akbank Bilgi Teknolojileri’nde Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 2018’den bugüne dek ise Alternatif Bank’ta Bilgi Teknolojileri, Dijital Bankacılık, CRM ve Operasyonlar’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev bulunmaktaydı.

Ogilvy İstanbul’un Müşteri Etkileşimi ve Ticaret Bölümü’nün yeni lideri Levent Karabeyoğlu oldu

Ogilvy İstanbul, yönetim ekibini yeni bir atamayla güçlendirdi. Ogilvy İstanbul ailesine katılan Levent Karabeyoğlu şirketin Müşteri Etkileşimi ve Ticaret Bölümü başkanlığına getirildi.

Saint Benoit Lisesi Matematik bölümünden mezun olan Levent Karabeyoğlu, daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü bitirdi. Kariyerine Turk Nokta Net’te webmaster olarak başladı. Daha sonra sırasıyla Sabancı Telekom’da Web Prodüksiyon Müdürü, BeOnE Internet Solutions’ta Kurucu Ortak, Zap Medya’da Yönetici Ortak, TTNET’te Web Geliştirme Müdürü olarak görev yaptı. Akbank’ta 4 yıl boyunca Dijital Pazarlama ve Satış’tan sorumlu olarak çalışan Levent, MYNET’te gelirlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı (CRO) rolünü üstlendi. Son 2 senedir de GroupM Türkiye’de dijital operasyonlardan sorumlu CDO olarak görev yaptı.

İzocam’da üst düzey atama

İzocam’ın Yatırımlar ve Üretim Direktörlüğü görevine Ahmet Oruç atandı.

1996 yılında Kametsaş A.Ş.’de iş hayatına başlayan Oruç, ardından 1998’de İpragaz A.Ş. ve 1998 – 2017 yılları arasında Türk Pirelli Lastikleri A.Ş.’de operasyon, üretim ve bakım ile ilgili birimlerinde farklı kademelerde yönetici olarak çalıştı. 2017-2021 yılları arasında Assan Panel A.Ş.’de sırasıyla Üretim Direktörlüğü ve ardından Operasyonlar Direktörlüğü görevlerini yürüttü.

Ekici üst yönetimine kadın damgası 

Ekici’de, iki önemli üst düzey pozisyona kadın yöneticiler getirildi. Daha önce Kıdemli Üretim Müdürü olarak görev yapan Filiz Özşahin, Fabrika Direktörü olarak atandı. Kıdemli Mali İşler Müdürü olan Elif Perihan Kahveci ise Mali İşler Direktörü görevine getirildi. Ekici’de uzun yıllardır görev yapan ve farklı pozisyonlarda önemli sorumluluklar üstlenen her iki yönetici de, şirkete katma değer sağlayan önemli pek çok başarıya imza atmalarıyla öne çıkıyor. Kadın istihdamına verdiği değerle dikkat çeken Ekici’nin, şirket genelindeki kadın istihdam oranı ise yüzde 55…

Filiz Özşahin, 1991 yılında Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayan Özşahin, mezuniyetinin ardından süt ürünleri sektöründe çeşitli sorumluluklar üstlendi. Özşahin, 2002 yılından beri Ekici’de sırasıyla Üretim Müdürü ve Kıdemli Üretim Müdürü olarak görev yaptıktan sonra Fabrika Direktörü olarak yeni görevine başladı.

Mali İşler Direktörü pozisyonuna atanan Elif Perihan Kahveci, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Kariyerine İstanbul Organize Deri Sanayi Muhtelif Şirketler’de başlayan Kahveci, ardından turizm sektöründe farklı şirketlerde Mali İşler Müdürü olarak çeşitli sorumluluklar aldı. 2004 yılından bu yana Ekici’de sırasıyla Muhasebe Müdürü ve Mali ve İdari İşler Müdürü olarak görev yapan Kahveci, yeni pozisyonu Mali İşler Direktörlüğü’nde ise şirketin tüm finans ve muhasebe işlerinin yönetim ve denetiminden sorumlu olacak.

Vitel İK Yatırımlarını Hızlandırdı!

Yeni transferlerle ekibini güçlendiren Vitel,  pazarlama ekibine sektörün deneyimli isimlerinden Ayça B. Harmancıoğlu ve Çiçek Doğan’ı dahil etti. Kurumsal pazarlama ve iletişim birimini, sektörün deneyimli isimleri olan Ayça B. Harmancıoğlu ve Çiçek Doğan’a emanet eden firma, hızlı ve istikrarlı büyümesini 2021 yılında da sürdürmeyi hedefliyor.

Ayça B. Harmancıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmasının ardından Londra’da Pazarlama ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. İş hayatına Netsis’de başlayan Harmancıoğlu, 2003-2009 yılları arasında Londra Camden Town’da Satış Müdürü olarak görev aldı. 2009 yılında Multilingual Interpreting Services firmasına transfer olan Ayça B. Harmancıoğlu, Finans Müdürü olarak çalışmalarına devam etti. Prolink bünyesinde 2011-2020 yılları arasında Pazarlama İletişimi ve Ürün Müdürü pozisyonlarında önemli birçok projeye imza atan Harmancıoğlu, 2020 yılında Pazarlama Müdürü olarak Vitel Ailesi’ne katıldı.

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’nde çift anadal programında, tamamlayan Çiçek Doğan, İstanbul Üniversitesi Uygulamalı İletişim, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı.  Ardından Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde doktorasını tamamladı. Halen Sorbonne Üniversite’nde post doktora çalışmalarına devam etmekte olup akademik hakemlik yapan Çiçek Doğan, iş hayatına Accenture- Unilever ortaklığında, iç iletişim ve etik yönetimi uzmanı olarak başladı. Bu alandaki tecrübelerini hem bilişim hem de farklı sektörlerde devam ettiren Çiçek Doğan,  uzun süre ZyXEL Türkiye’de kurumsal iletişim ve reklam uzmanı pozisyonunda,  kurumsal iletişim stratejisi, dijital pazarlama ve sosyal sorumluluk alanında birçok projeye liderlik etti.  2014-2019 yılları arasında Platin Bilişim’de Marka ve Pazarlama Müdürü, ardından Ethica Sağlık Grubunda İletişim Direktörü olarak görev alan Doğan, aynı zamanda Arizona’da SFER yayınlarına aktif yazar olarak destek vermektedir. Çiçek Doğan 2020 yılında Kurumsal İletişim Müdürü olarak Vitel bünyesine dahil olmuştur.

Hyundai Assan’da üst düzey görev değişikliği

Hyundai Assan’da başkanlık görevine Sangsu Kim atandı. 2018 yılının Ağustos ayında başladığı görevini tamamlayan Ickkyun Oh’dan koltuğu teslim alan Sangsu Kim, tüm çalışanlara gönderdiği bir mesajla da kendini tanıttı. Sangsu Kim, 1991 yılından beri Hyundai Motor Grubu’nun çeşitli bölümlerinde görev yapıyor.

Güney Kore’deki Young-Nam Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Sangsu Kim, 30 yıllık görev süresi boyunca Hyundai’nin faaliyet gösterdiği bir çok ülkede çeşitli pozisyonlarda rol aldı. Kore’de gövde teknolojilerinde görev alan Kim, daha sonra Çin’de de kalite kontrol biriminden iç denetim birimine geçiş yaptı. Hyundai fabrikalarının çeşitli bölümlerinde yöneticilik yapan Sangsu Kim son olarak Hyundai Assan’a başkan olarak atandı.

Vaillant Group Türkiye Satış ve Pazarlama Departmanlarında üst düzey atama

Vaillant Group Türkiye’nin müşteri deneyimini önceliklendirdiği yeni projesi “Müşteri Odaklı Organizasyon Projesi” kapsamında grup bünyesinde yer alan Satış ve Pazarlama Departmanlarında organizasyonel değişiklikler gerçekleştirildi. Yeni yapılanma ile Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. DemirDöküm Satış Direktörü Ufuk Atan ise Vaillant Group Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevini üstlendi. Kayaoğlu ve Atan 1 Ocak itibariyle yeni görevlerine başladı.

Yeni yapılanma ile Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Erol Kayaoğlu, 1991 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Kariyerine aynı tarihte hızlı tüketim sektöründe satış alanında başlayan Kayaoğlu, 13 yıl boyunca yurt içi ve yurt dışında birçok farklı görevde bulundu. Ardından elektronik sektörüne geçiş yaparak bu sektörde de 10 yılı aşkın bir süre Satış Direktörü görevini üstlenen Kayaoğlu, 2014 yılında Vaillant Türkiye bünyesine geçiş yaptı. 6 yıl boyunca Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev yapmış olan Kayaoğlu, yeni görevinde Vaillant Türkiye Satış organizasyonu ve DemirDöküm Yurtiçi Satış organizasyonundan sorumlu olacak.

1996 yılında ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olan Ufuk Atan, aynı yıl DemirDöküm’de Ürün Geliştirme Mühendisi olarak çalışma hayatına başladı. Atan, yine DemirDöküm bünyesinde sırasıyla, Ürün Sorumlusu, Ürün Yöneticisi, Pazarlama Müdürü, Satış ve Pazarlama Müdürü ve Satış Direktörü olarak görev yaptı. Son olarak DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi ve Satış Direktörü olarak görev yapan Atan, yeni yapılanma ile Vaillant Türkiye Pazarlama, DemirDöküm Pazarlama, Kurumsal İletişim, Ürün Yönetimi ve Teknik Eğitim departmanlarının yönetiminden sorumlu olacak.

İLGİLİ HABERLER