İş dünyasında bu hafta hangi atamalar gerçekleşti?

GODIVA’ya Türkiye’den CEO

Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösteren lider global premium çikolata şirketi GODIVA’nın yeni CEO’su, Yıldız Holding’in Strateji ve Büyümeden Sorumlu Başkanı Nurtaç Ziyal Afridi oldu. Son iki aydır GODIVA’nın yönetim sürecine nezaret etmekte olan Afridi, ekibiyle birlikte gelecek üç yıllık dönem için oluşturduğu güçlü strateji ve dinamik bir çoklu-kanal yapısıyla GODIVA için yeni pazarlama fırsatlarını hayata geçirecek.

Nurtaç Ziyal Afridi, Yıldız Holding’in 120’den fazla ülkede 300’ü aşkın markayla global bir Türk şirketine dönüşmesinde önemli bir rol oynadı. Operasyonel deneyiminin yanı sıra, 2008’de GODIVA’nın, 2014’te ise McVitie’s, Carr’s, Jacobs ve BN (United Biscuits) gibi ikonik markaların satın alım süreçlerini yönetti. 2014’teki satın almanın ardından bu markalar bir araya getirilerek dünyanın en büyük üçüncü bisküvi şirketi olan pladis kuruldu.

Afridi aynı zamanda GODIVA’nın Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda operasyonlarının satışına liderlik etti; Türkiye’nin en hızlı büyüyen gıda perakende zincirlerinden ŞOK Marketler’in ve mağaza sayısı bakımından en büyük ve erişilebilirlik açısından en yaygın organize toptan marketi Bizim Toptan’ın halka arz süreçlerini yönetti. Üniversite eğitimini pazarlama ve finans alanında İstanbul’da yapan, MBA derecesini ise Almanya’da alan Afridi, Yıldız Holding bünyesine katılmadan önce Accenture ve Arthur Andersen & Co gibi global şirketlerde yönetici olarak görev yaptı.

Henkel’de görev değişikliği

Henkel’de 1 Aralık 2020 tarihi itibariyle Türkiye CFO’su görevine atanan Bülent Pehlivan, bu görevine ek olarak 1 Mart 2021 tarihinden itibaren de Orta Doğu, Afrika ve Hindistan Bölge CFO’su görevine başlayacak. Kendisi bu görevi, 2021 yılı Şubat ayı sonunda emekliye ayrılacak olan Erdem Koçak’tan devralacak.

1978 doğumlu olan Bülent Pehlivan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nin ardından, Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme dalında yüksek lisans derecesini tamamladı. İş hayatına Türk Henkel’in Finans organizasyonunda başladı ve burada çeşitli görevler üstlendi. Finans alanındaki deneyimini global olarak genişletmek amacıyla merkez ofise transfer oldu ve Düsseldorf’taki Kurumsal Finans ekibine katıldı. Bunu takiben kariyerine Orta Doğu ve Afrika Bölge Finansal Kontrol bölümünde devam etti. Sonrasında Türkiye ve Mısır CFO’luğu rollerini üstlenen Bülent Pehlivan, son olarak BSH Türkiye’de CFO olarak çeşitli fonksiyonlardan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Discovery Türkiye’de üst düzey atama

Discovery’nin Rusya operasyonunda Başkan Yardımcısı ve Ülke Müdürü görevlerini icra eden Grigory Lavrov, Discovery’nin Türkiye’de faaliyet gösteren ulusal eğlence kanalları DMAX ve TLC’nin Genel Yayın Yönetmeni pozisyonuna atandı.

2003-2011 yılları arasında Afisha ve MAXIM dergilerinde Marka Müdürü olarak görev alan Lavrov, 2011 yılında Discovery Grubu’nda Pazarlama Müdürü olarak çalışmaya başladı. 2012’de terfi ederek Kanal Direktörü pozisyonuna atanan Lavrov, 2015 yılında ise Discovery Grubu’nun Kuzey Doğu Avrupa Bölgesi Kıdemli Kanal Direktörü pozisyonuna atandı. 2016 yılının ilk bahar aylarında Media Alliance isimli, Rusya-Discovery ortak girişimi olan şirkete CEO olarak atanarak Discovery Rusya Başkan Yardımcısı ve Ülke Müdürü pozisyonunu üstlendi. Lavrov, PwC işbirliği ile Odgers Berndtson ve Kommersant firmaları tarafından hazırlanan en etkili Rus yöneticiler listelerinde yer alıyor.

bluTV’nin yeni CMO’su Merve Naz Atmaca oldu!

BluTV’nin yönetici ekibine yeni bir isim katıldı. Bugüne kadar PuhuTV Strateji ve Pazarlama Direktörlüğü ile Digitürk Dijital Ürün ve Servisler Direktörlüğü’nü üstlenen Merve Naz Atmaca, Kasım ayı itibariyle BluTV’de CMO olarak görevine başladı.

Madame Coco, online alanda güçlenmeye devam ediyor

Madame Coco’nun E-Ticaret ve Performans Pazarlama Direktörü pozisyonuna Ömer Özkan Şakar atandı.

Kariyeri boyunca aralarında Google, Teknosa, Markafoni, sahibinden.com da bulunan firmalarda pazarlama ve e-ticaret alanlarında farklı sorumluluklar üstlenmesinin ardından son olarak turizm sektöründe B2B ve B2C markalarıyla hizmet veren teknoloji şirketi Metglobal bünyesinde Pazarlama Direktörü rolünü üstlenmiştir.

Şakar, 2007 yılında Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş ve 2008 yılında Pompeu Fabra Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Madame Coco’nun perakende mağazacılık alanında elde ettiği başarıların, Şakar’ın da tecrübesi ile değer katacağı dijital platformda tekrarlanması hedefleniyor.

Bien’e yeni direktör Finans Dünyası’ndan geldi

Serkan Önem Kasım ayından itibaren Bien’de Genel Direktör olarak göreve başladı.

1998-2002 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi’nde eğitim alan Önem, yüksek lisansını Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde İşletme alanında tamamladı. Çalışma hayatına finans sektöründe başlayan ve üst düzey görevlerde bulunan Serkan Önem, en son İş Bankası İştiraki’nde Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev almıştı.

mrp hotels: İstanbul’a yeni Yönetici Ortak

Poğda Demircan, mrp hotels ekibine katıldı. Demircan, yeni Yönetici Ortak olarak İstanbul ve çevre bölgeden sorumlu olacak.

2008 ile 2015 yılları arasında Hilton Worldwide bünyesinde Türkiye’den Sorumlu Geliştirme Direktörü olarak görev yapan Demircan, daha sonra da üç yıl boyunca Marriott International bünyesinde Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. Sonrasında bağımsız olarak danışmanlık yapan Poğda Demircan, yatırımcılara otel gelişiminin her sürecinde destek verdi.

Paraşüt’e yeni ürün direktörü

Online ön muhasebe programı Paraşüt’ün Ürün Direktörlüğü’ne, Fatih Eken atandı.

Paraşüt Ürün Direktörlüğü görevine getirilen Fatih Eken, yeni dönemde Paraşüt’ün küçük ve orta ölçekli işletmeler ile mali müşavirlerin muhasebe alanındaki dijital dönüşüm ihtiyaçlarına dönük en iyi ürün ve çözümleri geliştirme süreçlerine liderlik edecek.

İstanbul Erkek Lisesi’nden 2000 yılında mezun olan Eken, 2004 yılında Sabancı Üniversitesi Telekomünikasyon Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini, ardından 2006 yılında yine aynı üniversitede Sanayi Liderleri Programı kapsamında hem Elektronik Mühendisliği hem de İşletme alanlarında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

İş hayatına 2005 yılında Alcatel’de Satış Yöneticisi olarak başlayan Eken, 2007-2019 yılları arasında Turkcell’de şebeke yönetiminde kıdemli mühendis ve akıllı teknolojiler alanında pazarlama ve ürün yönetiminde ekip lideri ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Son olarak MK Novo Yönetim Danışmanlığı bünyesinde kurumsal abonelik bazlı yazılım (SaaS) girişimleri üzerine projeler yürüttü.

 

İLGİLİ HABERLER