Impacto Açıkhava Etki Araştırması’nın ilk sonuçları açıklandı

Ströer Kentvizyon, bağımsız araştırma şirketi GFK Türkiye ile birlikte kentsel hareketliliğin dinamiklerine ışık tutmak, mobil kişilerin açıkhava mecrası ile ilişkisini ve açıkhava mecrasının reklam kampanyalarına etki ve katkısını ölçmek amacıyla Impacto adını verdiği bir mecra etkinlik araştırması yürütüyor. 2013 yılı başından bu yana düzenli olarak bilgisayar destekli yüzyüze anket yöntemiyle gerçekleştirilen saha çalışmaları, yıl sonuna kadar devam edecek ve 40’tan fazla reklam kampanyası bu araştırma kapsamında incelenecek.

Impacto araştırması kapsamında 23 Ocak- 16 Mart tarihleri arasında yürütülen 10 kampanya için İstanbul, Ankara ve İzmir’de ABC SES gruplarına dahil 18–50 yaş arası 1364 kişi ile görüşüldü. Araştırmanın ilk bölümünde kentsel hareketlilik incelendi. Buna göre; haftada ortalama 6 gün dışarı çıkılıyor ve günde ortalama 2 saat dışarıda kalınıyor. Erkekler %69 oranla kadınlardan (%51) daha fazla dışarı çıkıyorlar.

Dışarı çıkma nedenlerine bakıldığında erkeklerde işe gitmek ilk sırada gelirken, kadınlar için en önemli motivasyonun alışveriş yapmak ve gezmek olduğu gözlemleniyor. Erkeklerin özellikle spor yapmak veya spor etkinliği izlemek için kadınlardan çok daha fazla dışarı çıktığı da bulgular arasında.

Görüşülen kişilerin sokakta geçirdiği vakit hergün ortalama 2 saat ve daha yoğun mobil kişilerin (%16) dışarıda geçirdiği süre 4 saat 20 dakikaya kadar çıkıyor. Mobil kişilerin %86’sı toplu taşıma araçları ile; %37’si özel araç veya taksi ile; %35’i de yaya veya bisikletle hareket ediyor. Birçok kişi birden çok ulaşım yöntemini birleştirerek hareket ediyor. Düzenli araç kullanım oranı ise %20 ve bu oran erkeklerde kadınlara göre, yoğun mobil kişilerde ise genele göre çok daha yüksek. Kadınların düzenli araç kullanımları hafta sonları önemli derecede artıyor.

Araç sayısının çoğaldığı, trafikte geçirilen zamanın arttığı ve gerek iş gerek eğlence amaçlı daha fazla dışarı çıkıldığı kısaca kentsel hareketliliğin çok fazla olduğu bir ortamda açıkhava reklam ünitelerine rastlama oranının da yüksek olduğu görülüyor. Dışarıdaki her 10 kişiden 9’u bir hafta içinde en az 1 açıkhava reklam ünitesi görüyor. Bu sonuç, açıkhava reklam ünitelerinin yarattığı erişim ve bilinirlik sağlama etkisinin büyüklüğünü gösteriyor.

Yıl sonuna kadar sürdürülecek Impacto açıkhava etki araştırmasının bir sonraki aşamasında açıkhava mecrasının yarattığı bilinirlik ve algının reklam kampanyalarına olan etkisiyle ilgili sonuçları paylaşılacaktır.

İLGİLİ HABERLER