İlk koronavirüs vakasının ardından TV kanallarının kuşak performansında yüzde 20 artış yaşandı

Adressable TV verilerine göre, 11 Mart sonrası reklamveren, sektörüne göre aksiyon aldı. TV kanallarının kuşak performansında yüzde 20 artış yaşandı. TVekstra CEO’su Merve Eraslanoğlu, sektörde yaşanan gelişmelerle ilgili gözlemlerini paylaştı ve ilk koronavirüs vakasının açıklanmasından sonra Türkiye’nin televizyon ve reklam sektöründe gözle görülür değişimler yaşandığını belirtti. 

TVekstra CEO’su Merve Eraslanoğlu, sektörde yaşanan gelişmelerle ilgili gözlemlerini paylaştı. Adressable TV verilerine göre ilk vakanın açıklandığı 11 Mart tarihinde, Türkiye’de yapılan koronavirüs aramaları, yapılan hava durumu aramalarını geçti. 7-14 Mart haftası ise, bir önceki hafta ile karşılaştırıldığında, hava durumu aramalarının yarısı kadar koronavirüs araması olduğu belirtildi. Verilere göre, 11-17 Mart haftası ele alındığında, 2019 ortalamalarına göre kadın TV izleyicilerin dakika bazlı izleme oranlarında yüzde 17, erkek izleyicilerin izleme oranlarında ise yüzde 9 oranında artış olduğu gözlemlendi. İlk vakanın açıklanmasından sonra yaşanan bu TV izleme artışına paralel olarak, kanalların kuşak performanslarında da artış yaşandığı belirtildi.

Reklamveren tarafında ise şirketlerin aldıkları aksiyonların sektörlere göre değişkenlik gösterdiği göze çarptı. Gıda, temizlik, iletişim gibi sektörler yayınlarına ara vermeden devam ederken, tekstil, yakıt-enerji, konut, sanat-eğlence ve turizm gibi sektörlerin yayınlarını çektikleri ortaya çıktı. Aynı zamanda da Addressable TV aracılığı ile verilen interaktif ve inovatif TV reklamları üzerinden yapılan reklamların geri dönüşlerinde ve alışverişlerde gözle görülür bir artış olduğu belirtildi.

 

İLGİLİ HABERLER