İklim değişikliği cinsiyet dengesini de bozuyor

Japon bilim insanlarının yaptığı bir araştırma iklim değişikliğinin sadece gezegeni değil, insan biyolojisi ve cinsiyet dengesini de etkilediğini ortaya koydu.

M&K Health Institute kurucusu Dr. Misao Fukuda, araştırma sonuçlarının yer aldığı raporda hava sıcaklıklarındaki dalgalanmalar ile doğum ve fetal ölüm (anne karnında ölüm) oranlarındaki değişim arasında ciddi bir bağlantı olduğu ortaya çıkarıldı.

İklim değişikliği ve Japonya’daki erkek kız fetal ölüm ve yeni doğan oranları birbiriyle ilişkili başlıklı rapora göre sıcaklığın arttığı, kuraklık ve orman yangınları gibi iklim değişikliğinin neden olduğu doğal afetlerin meydana geldiği bölgelerde daha az erkek çocuğu dünyaya geliyor. Rapora göre bunun nedeni erkek çocukların kız çocuklarına göre dış stres faktörlerine karşı daha kırılgan olması.

Aşırı soğuk anne karnında ölüm oranını artırıyor

1968 ile 2012 yılları arasındaki sıcaklık değişimleri ile yeni doğan cinsiyet oranları arasında ciddi bir ilişki bulundu. Erkek-kız fetal ölüm oranları 1970’den bu yana yükselirken, erkek-kız yeni doğan oranı ise düşüyor

Rapora göre: 2010 yılındaki aşırı sıcak yaz mevsimi dokuz ay sonraki yeni doğan erkek kız oranında ciddi bir düşüşe yol açarken, 2010-2011 yıllarındaki kış döneminde ve Ocak 2011’deki aşırı soğuklar fetal ölüm oranlarında ciddi bir artışla aynı döneme denk geldi.

Araştırma sonuçları ayrıca, Doğu Japonya depremi sonrası en çok etkilenen Tohoku bölgesinde erkek bebek doğumlarının kız bebek doğumlarına oranının sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 14 düştüğünü ortaya koyuyor. Bu veriler, gebeliğin stres faktörlerinden etkilendiğini, dolayısıyla da yeni doğan cinsiyet oranlarını değiştirdiği tezini destekliyor.

İLGİLİ HABERLER