Günseli Özen yazdı: “Evde kim, en çok ne dinliyor?”

Tarih dün gibi, 8 Mayıs 2020. Bu dönemde 30 ilde araştırma yapmak herkesin harcı değil elbette ama evlere çakıldığımız bu günlerde Kantar başarmış ve Radyo Algı Araştırmasını yapmış. Çalışma diyor ki:

  • Bir zamanlar kalabalık şehirlerin sıkışık trafiğinde direksiyondayken cep telefonunu karıştırmayıp uslu uslu araçtan radyo dinleyenler (yüzde 59,9) bir yana bırakılırsa evdeki televizyonlar (26,6), bilgisayarlar (yüzde 26,3) ve elbette mobil telefonlar (radyo uygulaması ve internet üzerinden toplam yüzde 29.7) son dönemde bir nevi radyo yerine geçmiş.
  • Kadınlar radyocu (yüzde 37), dinlemeyi seviyor. Orana baktığımızda ise erkelerden tam iki kat daha fazla dinliyorlar. Peki, SES’e bakınca ne görüyoruz? Sonuç yanıltmıyor! Elbette AB Grubu özel arabasında istediği kanalı dinleyen (yüzde 70) segment olarak öne çıkıyor.
  • Müzik dinlemek için radyoyu tercih ediyormuşuz (yüzde 83,7). İkinci sırada ise yüzde 67 ile haberler geliyor. Peki, ne için dinliyormuşuz? En çok rahatlamak/stres atmak (yüzde 78,2), arkadaşlık etmesi (yüzde 72,6) ve eğlence amaçlı (yüzde 67,2) nedenlerle radyonun düğmesine basıyormuşuz.
  • Kimler dinliyor derseniz, araştırma yaş ilerleyip de sukutun altın olduğunu anlayanlar diyor. Radyonun alternatif müzik platformlarına tercihi nasıldır sorusuna ise çoğunluk diğer müzik platformları yerine, müzik dinlerken radyoyu tercih ediyoruz demişler.
  • Radyo bir mecra olarak güvenilirliğini koruyarak devam ediyor ancak nedense markaların radyonun yeteneklerine uygun reklam üretimi oldukça sınırlı hatta hiç de yaratıcı değil! Ayrıca markaların ya da medya ajanslarının radyo reklamlarına bütçeden pay ayırma konusunda cimri davrandıklarını da söyleyebilirim. Bunun nedeni reklam pastasından aldığı pay nedeniyle küçük kalan mecranın bir ölümcül sarmala mı girmiş olması olabilir mi? Pay küçük, bütçe de küçük o halde küçük bütçeyle düşük pay ya da tersi… Bir başka düşünülmesi gerekli olan soru da düşük bütçe, düşük komisyon getirisi diyen medya ajanslarının mecra tercihi… Bunlar varsayımlar, birileri anlatsa da öğrensek!

Raporun tamamına ulaşmak için TIKLAYIN

İLGİLİ HABERLER