Günseli Özen yazdı: “Bu kez bir iyi haber!”

Çalışma hayatına başladığım ilk günden beri sanayi-iş dünyası iş birliğinin arttırılması gerektiği söylenir. Son dönemde en çok duyduğum serzeniş ise “akademik bilginin ticarileşemediği”. Koç Üniversitesi tarafından Tüpraş’ın katkılarıyla başlatılan ve tüm dünyanın yakından takip ettiği önemli bir bilimsel çalışma olarak kabul edilen Geç Donagn Asfalt projesi bu iki konunun da çözümlendiğini düşündürecek kadar iyi. Üstüne bir de dünya patenti alınmış.

Peki geç donan asfalt ne demek? Buzlanma olduğunda sürücülere aniden kötü sürprizler yapmayacak bir bilimsel buluştan söz ediyoruz. Geçtiğimiz yıl 41 bin kişi buzlanma nedeniyle oluşan kazalardan etkilenmiş. Rakam hiç de küçük değil.

Hayat kurtaracak

789

Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Kızılel – Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan

Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından başlatılan bilimsel çalışmayla “buzlanmaya bağlı trafik kazaları önemli oranda azalacağı” ifade edilirken özellikle soğuk ve kârlı havaların etkisiyle yollarda oluşan buzlanmalara bağlı trafik  kazalarını azaltmak hedeflenmiş. KWORKS Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi’nde yapılan basın toplantısında projeye bir Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi olarak sahiplenen Generali Sigorta Genel Müdürü ve TOBB Kadın Girişimciler Üst Kurulu Üyesi Mine Ayhan ve Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Kızılel projenin detaylarını anlatırken epey heyecanlıydılar. Basın toplantısı için Kuluçka Merkezi seçilmiş. Toplantının moderatörlüğü hava tahmin raporlarının ünlü sunucusu Bünyamin Sürmeli tarafından yapıldı. Generali Sigorta’nın bir KSS projesi olarak görüp desteklediği ve kazalara proaktif bir yaklaşımla bakan Geç Donan Asfalt Projesi” ülkemizden çıkan çok az inovatif üründen biri. İyi düşünülmüş ve örgülenmiş bir proje. Kazaların dolayısıyla kayıpların azalması, standart tuzlamanın maliyetini düşürmesi göz önüne alındığında önemli bir buluş. Çalışmanın yarattığı katma değerin ne olacağını kurumlar ilerde açıklamalı. Haber takibi yapılmalı.
Projenin ayrıntıları için tıklayın… 

Günseli Özen

 

İLGİLİ HABERLER