Google’dan güneş enerjisine yönlendiren yeni proje

Google, son dönemde oldukça popüler olan yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili önemli bir projeyi duyurdu. Google Sunroof adını verdiği proje ile güneş enerjisinden yararlanmak isteyen kişilerin Google Maps verilerini kullanarak girilen adresteki binanın çatısından ne kadar güneş enerjisi üretilebileceğini ve güneş enerjisi kullanılarak elektrik faturalarından ne kadar tasarruf edebileceklerini öğrenmelerini sağlıyor.

Başlamak için yapmanız gereken tek şey adres ve elektrik faturanızla ilgili verileri girip Google Maps’in çatı analizini oluşturmasını beklemek. Çatınızın güneş enerjisinden yararlanmak için uygun olup olmadığını; çatı şekli, çatının güneş alma miktarı, diğer binalarla ağaçlardan alınan gölge miktarı ve güneş enerjisi üretimini etkileyebilecek tarihsel bulut ve sıcaklık ölçümleri gibi değerlendirme kriterleriyle sunuyor. Sonuçlar kullanıcılar için uygun olduğu durumda Project Sunroof, bu işi yapan firmaları ve uygun fiyat tekliflerine de ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Google’da yazılım mühendisi olarak görev yapan Carl Elkin’in %20 projesi olarak başlayan Project Sunroof’tan henüz sadece San Francisco, Boston şehirleriyle, Kaliforniya eyaletinde belirli alanlarda yaşayanlar yararlanabiliyor. Hizmetten tüm dünyanın ne zaman yararlanabileceği ise henüz bilinmiyor.

İLGİLİ HABERLER