Google’a gizlilik ihlali nedeniyle 5 milyar dolarlık dava

ABD teknoloji devi Google’a, kullanıcıların gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle 5 milyar dolarlık dava açıldı. San Jose Federal Mahkemesi tarafından açılan davada, kullanıcıların “gizli modu” aktifleştirmesine rağmen Google tarafından tüm verilerinin izlendiği açıkça ifade edildi.

Republic TV haber kanalına göre Google’ın aleyhindeki dava, Google’ın; Google Analytics, Google Reklam Yöneticisi ve web sitesi eklentileri aracılığıyla kişilerin etkinlikleri hakkında gizlice bilgi topladığını iddia ediyor.

Toplanılan bu bilgiler içerisinde kullanıcıların arkadaşları, hobileri, alışveriş alışkanlıkları ve hatta çevrimiçi olarak aradıkları “en samimi ve utanç verici şeyler” yer alıyor.

Davaya ilişkin Google adına açıklamalarda bulunan Jose Castaneda, şirketin iddialara karşı kendini savunacağını belirtti ve “Her yeni gizli sekme açışınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri tarama etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir” dedi.

Davada 1 Haziran 2016’dan bu yana “gizli mod” özelliği aktifken gizliliği Google tarafından ihlal edilen milyonlarca kullanıcının her biri için en az 5.000 ABD Doları istiyor.

 

Kaynak: Sputnik News

İLGİLİ HABERLER