Google tahrik edici içeriğe sahip reklamları yasaklıyor

Teknoloji devi Google, “terörle daha aktif mücadele” amacıyla aşırı şiddet içeren, dini açıdan tahrik edici ve ırkçılık yanlısı videoların yanında reklam bulundurmama kararı aldı. Şiddet içerikli videolar Youtube’da bulunmaya devam edecek, ancak bu videoların bulunduğu sayfalar reklam içermeyecek.

Financial Times’da geçtiğimiz Pazar yayınlanan röportajda şirketin kıdemli başkan yardımcısı Kent Walker, Google’ın dünya çapında teröre karşı mücadelenin bir parçası olarak Facebook, Twitter, Microsoft ve diğer şirketlerle ortak çalışılacağının altını çizdi.

Şirket yöneticileri ayrıca terörle ilgili videoları belirlemek için uzmanlarla çalışılacağını ve teknoloji kullanımını arttıracaklarını belirtti. Sosyal medya ağı Facebook ise teröre övgü veya destek veren kelimeleri belirleyecek bir yazılımın üzerine çalışıyor.

Walker, “tahrik edici veya ırkçı içerik” barındıran filmlerin artık internette bulunmasının zor olacağını ve bunların uyarılarla beraber yayınlanacağını söyledi. Bununla beraber, terörle ilintili içerik barındıran videolarda reklam bulunmayacak, paylaşım ve yorum yapılamayacak. Arama motoru daha önce “terörden kazanç sağladığı” konusunda eleştiri almıştı.

İLGİLİ HABERLER