Google Drive korsanlar için yeni bir liman mı oldu?

Torrent sitelerinin ardı ardına kapanması internet korsanlarının başını ağrıtmıştı. Özellikle son dönemde popüler olan The Pirate Bay ve KickassTorrents gibi sitelerin kapanması, kurucularının tutuklanması torrent çağı bitiyor yönünde yorumlar getirmişti. Ancak ortaya engellenmesi çok zor bir alternatif çıkmış olabilir: Google Drive.

Gadgets 360’ın haberine göre Hollywood stüdyoları ve diğer telif hakkı sahipleri Google’a yalnızca son 30 gün içinde 5 binden fazla içerik silme isteği gönderdi. 

Popüler bağlantı kaldırma platformu Lumen Database’e göre Google’a yapılan her bir DMCA şikayetinde en az bir düzine Drive linki yer alıyor.

Korsanlar Google’ın savunma sistemlerinden geçmek için çeşitli geçici çözümler üretmiş görünüyorlar. Medya dosyaları için indirilebilir bağlantıları paylaşmak için Drive’ı kullananıyorlar. Bu bağlantılar ise korsan filmlere ve dizilere ev sahipliği yapan liste dışı YouTube videolarına erişim sağlıyor.

Screen-Shot-2017-09-05-at-10.29.00

Korsanlar yükledikleri kliplerin tümünü liste dışı yapıp yeraltı forumları, Facebook grupları ve diğer tartışma platformları gibi denetimi zor yerlere dağıtmaya başladı. Bu durum hem Google’ın hem de telif hakkı sahiplerinin bu dosyaları keşfetmesini ve işaretlemesini zorlaştırıyor.

Google bu yılın başında hak ihlalinde bulunan içeriğin yayılmasını önlemek için “file-hashing” olarak bilinen bir teknik kullanmaya başladığını açıkladı.

 

 

İLGİLİ HABERLER