Global reklam yatırımları 560 milyar doları aştı!

Dentsu Aegis Network tarafından hazırlanan Ad Spend (reklam harcama) raporu Haziran 2017 eki bugün açıklandı. Yeni reklam harcaması büyüme tahminleri, 2017’de tedbirli olmakla beraber, 2018 için olumlu bir görünüm sergiliyor. Küresel çapta mobil reklam harcaması, masaüstü bilgisayarları geçmiş durumda. 2018’de dijital reklam yatırımlarının televizyonu geçeceği öngörülüyor. Dijital reklamcılığın harcama gücünün etkisiyle, 2017’de global reklam yatırım harcamaları 564,4 milyar doları buldu.

Rapordan başlıca çıkarımlar şunlar:

59 pazardan gelen bilgiler ışığında 2017 yılının ekonomik görünümü geçen yıla nazaran daha tedbirli görünüyor zira, global reklam yatırımları yüzde 4,8’den yüzde 3,8’e düştüğü görülüyor. Ancak 2018’de tahmini büyüme yüzde 4,3 ve reklam yatırımlarındaki büyüme de Güney Kore’de düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları & Paralimpik Olimpiyatları, Rusya’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası ve ABD kongre seçimleriyle artacak gibi görünüyor.

İngiltere’nin AB’den çıkma kararının ekonomi üzerinde negatif bir etkisi olacağı düşünülse de, İngiltere’nin reklam harcaması 2016’da tahmin edilenden daha pozitif şekilde gerçekleşti (yüzde 6,1). Bazı pazarlardaki dalgalanmalara rağmen, 2018 için global reklam yatırımlarında pozitif momentum öngörülüyor. ABD hala en dünyadaki en büyük pazar olma özelliğini korurken, küresel çapta ad spend oranı da yüzde 37,7 olarak ifade ediliyor.

2017’de, mobil cihazlarda reklam harcamalarının global reklam yatırımları payının masaüstünü aşarak yüzde 56’ya ve toplam 215,8 milyar dolar tutarına ulaşacağını tahmin ediyoruz. Dijital teknoloji, geleneksel basılı medyanın tahtını 2018’de de sallamaya devam edecek gibi duruyor. Yazılı basının durumu son yıllarda geçmiş yıllara nazaran bir düşüş gösteriyordu, ancak 2018’de toplam harcama payı yüzde 13,8’e düşerken paid search (bir arama motorunun sponsorlu listelerinde reklam) yüzde 14,6 oranında büyüyecek gibi görünüyor.

Dijital, büyümede anahtar rolü oynuyor. Üstelik kendi içinde de reklamcılığın geleceğine tesir edecek bir takım yenilikler mevcut. Örneğin 2017’de online video yüzde 32,4 oranında büyürken bu rakam sosyalde yüzde 28,9 ve programatikte yüzde 25,4 civarında bulunuyor. Önümüzdeki günlerde de markaların yeni teknolojiler olan VR (yapay gerçeklik), AI (yapay zeka) ve sesle etkinleştirmeye önem vermesi gerekiyor.

Sonuçlarla ilgili Dentsu Aegis Network CEO’su Jerry Buhlmann şu yorumlarda bulundu:

“Reklam yatırımları konusunda dijitalin televizyonu, mobilin masaüstü bilgisayarları ve paid search ün de yazılı basını geçtiği bir dönemin içindeyiz. Dijital ve data, reklamcılar için artık elzem hale gelmiştir. Kitle bazlı anlayıştan insan bazlı bir pazarlama anlayışına geçmek ve adreslenebilirlik için de data kullanımını arttırmak markaların 2017’yi rahat geçirmesini ve 2018 için de kendilerini gelecekteki büyüme için daha iyi bir şekilde konumlandırmalarını sağlayacak.”

“Aynı zamanda markaların da yeniliklere açık olmaları gerekiyor. Yapay gerçeklik ve sesle etkinleştirme gibi teknolojiler daha ön plana çıkacağı için, markaların da geride kalmamak için müşterileri için yeni değerler üretmeleri gerekecek.”

İLGİLİ HABERLER