Gençpa’dan kadın gücüne destek

Gençpa, evlilik ve/veya çocuk sahibi olduktan sonra işten ayrılmak ya da il değiştirmek zorunda kalan kadın çalışanları için evden çalışma projesini başlattı.

Çalışma hayatı koşullara ve trendlere göre değiştikçe, şirketler de uzaktan ve evden çalışma şartlarına yer veren, esnek yan haklar tanıyan sistemlere geçiyor. Yapılan araştırmalar çalışma sistemlerindeki bu tür uygulamaların verimlilik ve motivasyon açısından olumlu etkisi olduğunu ve şirketlere bağlılığı artırdığını gösteriyor. Bu sonuçlar, şirketlerin de uzaktan ve evden çalışma sistemlerine geçmelerine neden oluyor.

Gençpa Teknoloji Grubu kadın çalışanları için yeni bir sisteme geçti. “Tecrübelerinizi önemsiyoruz, il değiştirin ama iş değiştirmeyin” söylemiyle yola çıkan Gençpa, evlilik nedeniyle ve/veya çocuk sahibi olduktan sonra işten ayrılmak ya da il değiştirmek zorunda kalan kadın çalışanlarına pozitif ayrımcılık yaparak evden çalışma sistemini başlattı. Bu proje kapsamında Gençpa bünyesinde evden çalışmak isteyen kadın adaylar için bir de ilan sayfası hazırlandı. İş başvurusu yapmak isteyen adaylar kariyer.gencpa.com.tr adresinden başvuru yapabiliyor.

Kadın çalışanlarına evden çalışma olanağı tanıyan projeleri hakkında konuşan Gençpa Teknoloji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Kayacan; “Asıl hayatımız iş yaşantımız içinde geçiyor, günün 10-12 saatini çalışarak geçiriyoruz. Geri kalanında ise zamanımızı evde ve büyük bir kısmında da uyuyarak geçiriyoruz. Biz de elimizden geldiğince iş hayatının hayatımızın gerçeği olduğunu düşünerek, çalışanlarımıza huzurlu, mutlu bir iş ortamı sunmaya çalışıyoruz. Herkes hem sağlığını koruyabilsin hem eğitimini devam ettirebilsin hem de mutlu bir şekilde çalışsın istiyoruz. Buradan yola çıkarak evden çalışma projemizi başlattık. Sektörümüzde çok fazla tecrübesi olan arkadaşlarımızın evlilik ve/veya çocuk nedeniyle il değiştirmek ya da işten ayrılmak zorunda kaldıklarını gördük. KAGİDER’in kadın çalışanlarla ilgili yaptırdığı araştırma kadınların yüzde 60’ının işi bıraktıklarında çalışmayı özlediklerini, bu süreçte kendilerine ve çocuklarına istedikleri zamanı tam olarak ayıramadıklarını ortaya koydu.

Araştırma göre çocuk sahibi olduktan sonra işini bırakan ve henüz işe dönmeyen annelerin yüzde 79’u ve eşi işe henüz geri dönmemiş babaların yüzde 77’si ise, annenin çalışmasının çocuklarda kadın-erkek eşitliği algısının gelişmesi için önemli olduğu düşüncesine katılıyor. Ayrıca eşi işten ayrılmış babaların yüzde 29’u da eşlerinin işe dönerek iyi bir rol model olmalarını istiyor. Evlendikten ve/veya anne olduktan sonra işine dönen kadınlar olduğu gibi işine dönemeyen kadınlar da oluyor. Biz de bu durumda olan kadın çalışanlarımızı düşünerek evden çalışmalarını sağlayacak bu projemizi geliştirdik. Şu an Gençpa olarak çalışanlarımızın yüzde 60’ını kadın çalışanlarımız oluşturuyor. Bu projeyle planlarımız dahilinde bu oranın yüzde 70 ve üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Şu anda evlerinden çalışan çok sayıda arkadaşımız var ve bu durum onları da çok mutlu ediyor. Bunun yanı sıra çalışanlarımıza yönelik yeni projelerimiz de olacak.  Şu an gündemimizde bir tanesi emeklilere diğeri de genç girişimcilere yönelik iki projemiz var. Onları da bu yıl içinde hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER