Gazeteciliğin ön koşulu: Lahmacun

Yemeksepeti, dünyanın en stresli mesleklerinden birini yapan gazetecilerin enerjilerini nasıl koruduklarını merak etti ve yeni araştırmasıyla mesleğin beslenme alışkanlıklarını belirledi. Türkiye’nin 13 ulusal gazetesini içeren araştırmaya göre kimi gece saatlerinde yemeğe sarılıyor kimisi sabahın ilk ışıklarında. Bazısı ev huzurunu arıyor, bir diğeri çorbayla terapi yapıyor. Genel olarak bakıldığındaysa salata, zeytinyağlılar gibi hafif seçenekler yerine gazetecilerin tercihi lahmacun, kebap ve burger gibi yoğun lezzetlerden yana oluyor.

Stres değerleri tatlıyla düşüyor

Gazeteciler yemeklerinde genellikle hızlı ve pratik seçeneklere öncelik veriyor. En çok sipariş edilen yemek kategorilerinin ilk beşinde sırasıyla burger, pizza, tatlı, kebap ve döner bulunuyor. Tatlı kategorisinin ilk beşte yer alması ilgi çekici, belki de gazeteciler stres değerlerini tatlıyla düşürüyor. Özellikle Star Gazetesi yediği tüm yemekler içerisinde tahtı çikolatalı sufleye veriyor.

Lahmacun ve yine lahmacun…

Gazetecilerin en çok yediği lezzet Lahmacun. Araştırmaya dahil olan toplam 13 gazetenin yedi tanesinde lahmacun en çok sipariş edilenler listesinde ilk üçte yer alıyor. Manşetleri değişse de, tercihleri bir olan bu gazeteler Cumhuriyet, Dünya, Habertürk, Hürriyet, Türkiye, Vatan ve Yeni Şafak.

Siparişler akşam yemeği saatlerinde zirve yapıyor

Gazetecilerin Yemeksepeti’nden en çok sipariş verdikleri saatler 18.00-20.00 arası. Gündüz kurum içinde yenen yemekler akşam saatlerinde yerini Yemeksepeti siparişlerine bırakıyor. Geç saatlere kadar çalışacak gazeteciler, akşam yemeğinde farklı bir lezzetle kendini ödüllendiriyor, enerji toplayarak işe koyuluyor.

Günün ilk ışıklarında vefalı bir dost, tost

En zor günümüzde bile bizi yalnız bırakmayan vefalı dost, tost… Bu mütevazı lezzet hayatımızda hiçbir zaman ilk sırada yer alamıyor, gazetecilerin tercih listelerinde de hep ortalarda kendine yer buluyor. Tost siparişleri gazetenin baskıya gönderildiği sabah saatlerinde artmaya başlıyor. Saat 07.00 olduğunda ise tüm siparişlerin yüzde 62’sine ulaşıyor.

Akşam gazetesinde iddialı seçimler

Akşam, Türk mutfağının en iddialı tariflerini günlük hayatının odağına yerleştirmiş. Gazete ekibinin en çok sipariş ettiği yemeklerin başköşesinde İskender kebap ve mantı tüm heybetleri ile ışıldıyor.

1471590754_aksam

Cumhuriyet’in çorba terapisi

Yoğun günlerde içilen bir kase çorba, adeta bünyeyi derleyip toparlayan bir terapi seansı yerine geçer. Cumhuriyet Gazetesi bu gücü keşfetmiş. Ekip listesinde bir değil tam üç farklı çorba çeşidine yer veriyor. İlk beşe girmeye hak kazanan tarifler ise ezogelin ve mercimek.

1471590766_cumhuriyet

Dünya gazetesinde kültürler buluşması

Tüm siparişleri içinde birinciliği lahmacuna veren Dünya gazetesi, bizden lezzetlerden vazgeçmiyor gibi görünse de konu tatlı olunca Avrupai zevkiyle adeta fark yaratıyor. Dünya ekibinin en çok sipariş ettiği ilk 10 yemek içerisinde hem sufle hem de profiterol bulunuyor.

1471590770_dunya

Gece acıkanlarda birincilik Habertürk’ün

Habertürk siparişlerinin yüzde 50’sinden fazlasını saat 21.00’den sonra veriyor. Ekip uzun çalışma saatlerine içinde et döner, tavuk döner, pilavüstü döner ve İskenderin olduğu, döneri bol bir beslenme programıyla göğüs geriyor. Gece acıkanlar listesinin sonraki sıralarında ise yüzde 42 ile Star ve yüzde 38 ile Milliyet bulunuyor.

1471590947_haberturk

En lahmacuncu Hürriyet

Hürriyet Gazetesi en çok sipariş ettiği ilk 10 lezzet arasında dört farklı çeşit lahmacuna yer vererek bu konudaki iddiasını ortaya koyuyor. Hürriyet’in Adana lezzetlerine olan merakı da listesine aldığı Adana usulü lahmacun ve Adana dürümle deşifre oluyor.

1471591049_hurriyet

Milliyet’te et ve salata cephesi el ele

En çok sipariş ettiği ilk 10 yemeğin yedi tanesi burger ve döner çeşitleri olan Milliyet, et düşkünlüğünde bir marka olarak öne çıkıyor. Buna rağmen içeride bir grup var ki tüm gazeteler içerisinde zeytinyağlıları ve salatayı öğünlerine dahil eden tek çalışanlar onlar.

1471591318_milliyet

Posta ev huzurunu arıyor

Posta yediği yemeklere ev özlemini yansıtıyor, üstelik kendine iyi baktığını da kanıtlıyor. Posta çalışanlarının en çok sipariş ettiği lezzet sebzeli ev yemeği. Öte yandan dilli kaşarlı tosta listesinde üçüncü sıradan yer vererek, damak tadının geniş bir yelpazeyi kucakladığını kanıtlıyor.

1471591303_posta_gazetesi

Sabah’ın çiğköfte aşkı

Sabah Gazetesi en çok burger ve kebap kategorilerini tercih etse de, ürün bazında favorisi çiğköfte. Bu lezzeti dürüm yerine porsiyon halinde söyleyen Sabah çalışanlarının, hep birlikte mini çiğköfte partileri verdiğini hayal etmek zor değil.

1471591839_sabah

 Sözcü’de balık birinciliğe oynuyor

Balığın içerdiği Omega 3 sayesinde beyin fonksiyonlarını desteklediği ve konsantrasyonu güçlendirdiği söylenir. Akşam, Hürriyet ve Sözcü, bu öneriye kulak vererek deniz ürünlerini tercih ediyor. Özellikle Sözcü’nün listesinde, dönerle balık burger başabaş mücadele içinde.

1471591855_sozcu

Star ile tavuk dünyasına yolculuk

Gazeteciler içerisinde tavuk lezzetinin yılmaz savunucuları Star Gazetesi çalışanları. En çok sipariş ettikleri listesinin ilk 10’unda tavuk burger, tavuk yemeği, acılı tavuk ve tavuk şiş gibi farklı tavuk tarifleri yer alıyor.

1471591858_star

Türkiye Gazetesi’nde pide sevdası

Türkiye Gazetesi pideyi seviyor, hem kaşarlı hem kıymalı pide Türkiye Gazetesi yemek karnesinde ilk beşe giriyor. Listeye beşinci sıradan giren karışık tost da kahvaltısını ofiste yapmayı seven bir ekibin göstergesi.

1471592336_turkiye

Vatan’da klasiklere saygı kuşağı

Vatan da klasiklerden vazgeçmeyenlerden. Açlığa meydan okuyan süper üçlü, Türk softalarının Metin Ali Feyyaz’ı, kuru fasulye, pilav ve cacık takımı Vatan’ın listesinde ilk üçte yer alıyor.

1471592335_vatan

Yeni Şafak’ta lahmacunun eşlikçisi pide

Yeni Şafak Gazetesi de ilk sıraya lahmacunu alanlardan. Hatta ilk 10 listesinde üç farklı lahmacun menüsü bulunuyor. Ekip, pideye düşkünlüğüyle de dikkat çekiyor. Özellikle kuşbaşılı pide Yeni Şafak’ın favorisi.

1471592340_yeni_safak

İLGİLİ HABERLER