Facebook’tan Siri, Cortana ve Google Now’a rakip

Facebook, yeni sanal asistanını devreye almaya hazırlanıyor. Yemek rezervasyonlarından kargo teslimatlarına kadar birçok konuda Facebook kullanıcılarına yardımcı olması için çalışılan sanal asistanın adı ise M olarak belirlendi.

Henüz test aşamasında olan M, San Francisco’da belirlenmiş birkaç yüz kişi tarafından deneniyor.

Apple, Google, Microsoft gibi devlerin yanında Facebook’un da sanal asistan alanına giriş yapmasıyla bu alandaki rekabetin daha da hareketleneceği kesin. Siri, Google Now, Cortana gibi servislerin yanına gelecek olan M ile ilgili Facebook’un mesajlaşma ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı David Marcus, doğru eğitilmiş ve yönetilmiş bir yapay zekaya sahip olan sanal asistanın rakiplerinden ayrılan özellikleri ise henüz bilinmiyor.

Bir işletim sistemine sahip olmayan Facebook’un bu dezavantaja rağmen sosyal ağ kullanıcılarının sürekli destek alabileceği bir asistan olarak konumlandırıldığı ve daha fazla servisin Facebook üzerinden satışa başlamasıyla sosyal alışveriş alanında avantajlı hale gelebilmesi mümkün görünüyor.

Wired’a göre M’i kullanabilmek için Messenger uygulamasındaki bir butona basmak yeterli olacak. Messenger üzerinden bir arkadaşa mesaj atar gibi M’e atılacak mesajlarla sanal asistanla iletişim kurulacağı söyleniyor. M’i eğitmek için bir birim kuran Facebook, onlarca çalışanını bu özelliği geliştirmeye yönlendirmiş durumda. Müşteri hizmetlerinde de deneyimi olan M’i “eğiten” ekip, günlük dille gelebilecek sorulara karşı sanal asistanı hazırlıyor.

M’in tüm kullanıcılar için ne zaman yayınlanacağı konusunda henüz bir açıklama yok. Bond serisinin Moneypenny soyisimli asistanından esinlenilerek M isminin ürüne verildiği düşünülüyor.

İLGİLİ HABERLER