Facebook Türkiye Direktörü’nden açıklama: “Whatsapp ve Facebook mesajları okuyamaz”

Güncellenen kullanıcı sözleşmesi ile birlikte Whatsapp gündemden düşmüyor. Kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliğinden şüphe duyduğu bugünlerde konuya ilişkin son açıklama Facebook Türkiye Direktörü Derya Özkaya Matraş’tan geldi. Güncellemenin nedenini anlatan Matraş, Facebook ve WhatsApp’ın mesajları görmesinin söz konusu olmadığını belirtti. Matraş, “Kişisel mesajlarınız, aramalarınız, fotoğraf, video gibi medya gönderileriniz her zaman uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Bu şifrenin kilidini sadece mesajı gönderen ve mesajı alan kişi açabilir demek.” ifadesini kullandı.

WhatsApp’ın eskiden sadece kişiler arasında kullanıldığını söyleyen Matraş, “Fakat mesajlaşma daha yoğun halde hayatımıza girmeye başladıkça git gide işletmeler de iletişim halinde olmak için insanlar gibi Whatsapp’ı kullanmaya başladılar” diyor.

Gizlilik politikasındaki güncellemeye gidilmesinin ana nedeninin işletmeler ve müşterileri arasında kolaylık sağlamak adına olduğunu vurgulayan Matraş güncellemenin işletmelerin ileride isterlerse Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alabilmelerine olanak sağladığının da altını çiziyor. Matraş, inisiyatifin tamamen işletmeler ve kullanıcılarda olduğunu “Tabii ki Whatsapp üzerinden bir işletme ile mesajlaşıp mesajlaşmamak yine kullanıcının inisiyatifinde. Ya da böyle bir güvenli hosting hizmetini Facebook üzerinden alıp almamak da işletmenin inisiyatifinde, Facebook’un değil” diyerek açıklıyor.

“Gizlilik ve güvenlik kullanılacak”

Söz konusu güncellemenin Whatsapp’ın Facebook’a veri paylaşımı uygulamalarını değiştirmeyeceğini kaydeden Matraş, “Whatsapp yıllardır Facebook’un bir parçası ve öyle kalmaya da devam etmesi planlanıyor. Önümüzdeki günlerde Whatsapp’ın gizliliğinizi ve güvenliğinizi nasıl koruduğu konusunda Türkiye’deki kişilerle doğrudan iletişim kurmak için çok daha fazlasını yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Whatsapp ve Facebook mesajları okuyamaz”

Matraş, “gizlilik ve uçtan uca şifreleme” uygulaması ile de bilgi verdi. yapılan yeni güncellemenin mesajlaşmanın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini belirten Türkiye Direktörü, şöyle devam etti: “Kişisel mesajlarınız, aramalarınız, fotoğraf, video gibi medya gönderileriniz her zaman uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Bu şifrenin kilidini sadece mesajı gönderen ve mesajı alan kişi açabilir demek. Uçtan uca şifreleme sayesinde ne Whatsapp ne Facebook bu mesajları veya bu mesajların içeriklerini hiçbir şekilde okuyamaz veya dinleyemez demek. Bu hiçbir zaman değişmeyecek.”

“Rehberiniz paylaşılmıyor

Peki rehber ve kontaklarımız paylaşılıyor mu? Hayır. Rehberiniz Facebook ile paylaşılmıyor. Whatsapp’a rehberinize erişim izni verdiğinizde bu mesajlaşmayı daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmek için kullanılıyor. Yani Whatsapp hiç kimsenin mesajlaştığı veya aradığı kişinin kayıtlarını tutmuyor. Bir kere şöyle düşünün, iki milyar kullanıcının kayıtlarını saklamak en başta sizin için aynı zamanda Whatsapp için ciddi bir gizlilik ve güvenlik riski oluşturur.

 

İLGİLİ HABERLER