Facebook sosyal mesafe uygulamalarını protesto eden etkinlik sayfalarını kapatıyor!

Facebook salgınla birlikte çıkan ve A.B.D’de evde kalmayı ve sosyal mesafe uygulamalarını protesto etmeye yönelik düzenlenen etkinlik sayfalarının çoğunu kapatmaya başladı. 

Facebook karantina karşıtı protesto etkinlikleri düzenleyen sayfaları kapatmaya başladı. Ancak kapadığı etkinlik sayfaları sosyal mesafe kurallarının eyalet hükümetleri tarafından zorunlu kılındığı bölgelerle sınırlı. Facebook’un sayfa bloklamalarını seçicilikle yapması Başkan Trump’ın sosyal mesafe sınırlandırmaları konusunda sağladığı yetersiz yönergeleri ve çoğu durumda bu kararı eyaletlerden sorumlu politik isimlere bırakmasıyla gelen ülke çapındaki tutarsızlığı gözler önüne seriyor.

Trump’ın da bulunduğu bir grup protestolara destek oluyor

Facebook’un bu adımı platform üzerindeki evde kalma karşıtı fiziksel protestoların etkinlik sayfalarının artması üzerine eleştiri almasıyla başladı. Sağlık profesyonelleri, hükümet görevlileri ve sağlık çalışanları bu protestoların katılımcıların hayatlarını riske atması olarak yorumluyor. İnsanların kalabalık gruplar halinde bir araya gelmesi eşi benzeri görülmemiş yayılma hızıyla gündemimize oturan virüsün bulaşması için uygun koşulları oluşturuyor. Aralarında Başkan Trump’ın da bulunduğu bir diğer grup protestolara destek oluyor. Trump Pazartesi gerçekleştirdiği basın toplantısında bu protestocuların ülkelerini sevdiğini ve işlerine geri dönmek istediklerinin altını çizdi.

Facebook’un protesto sayfalarını kapatma kararının sosyal medya platformunun virüsle savaşmak için büyük veriyi kullanarak salgının yayılma trendleriyle ilgili araştırmacılara destek olma çabasını ve doğru bilinen yanlışları düzeltme planlarını takip ederek salgın zamanında lider markalardan biri olarak öne çıktığını belirtebiliriz.

 

İLGİLİ HABERLER