Evden çalışanlara ilaç gibi müzik listesi

İster hoşlanalım ister nefret edelim evde çalışmak günlük normalimiz oldu. Evde olmak pek çok açıdan iyi olsa da işlerimize ne kadar odaklanabiliyor, ne kadar verimli olabiliyoruz biliyor muyuz? Bir türlü bitmeyen işler, uzadıkça uzayan görevler bundan böyle kaderimiz mi olacak? İşimizi tam çözmese de konsantrasyonumuzu arttıracak müzik listeleriyle, şarkıları kapsamlı bir araştırmayla tespit etmişler.

Araştırmanın kaynağı OnBuy.com. Veriler de çok yeni. Evden çalışan 3 bin profesyonele konsantrasyon ve motivasyonlarını hangi müzik parçalarıyla sağladıkların ve verimliliklerini en üst düzeye nasıl çıkardıkları sorulmuş.

Araştırmada katılımcılara yapması ve yanıtlaması için 10 kısa görev verilmiş: Motive edici buldukları şarkılar verimlilik de sağlıyor mu, yüksek ritimli parçalar odaklanmayı ve iş yapabilirlik kapasitesini arttırıyor mu sorularını yanıtlamak üzere her bir katılımcıya 10 görev atfedilmiş ve ortalama 6’sını gerçekleştiren 3 bin katılımcı bakınız neler söylemiş.

Bulgular ilginç:

  • Motivasyon sağlayan şarkı listesi en az verimlilik sağlıyormuş.
  • Konsantrasyon sağlayan müzik parçaları ise en fazla verimlik yaratıyormuş.
  • Hiç müzik dinlemeyenlerle müzik dinleyenler arasındaki verimlilik farkı, dinleyenler lehine 1.5 puan yukarıda tespit edilmiş.
  • Araştırmanın en ilginç bulgularından birisi Lana Del Ray’ın Cruel World en yüksek verimliliği sağlayan şarkı olarak kayıtlara geçmiş.

  • En düşük verimlilik I’m So Excited ile The Pointer Sisters’ın olmuş.

  • Yükselen ritimli parçaların odaklanmayı engellediği ve verimliliği düşürdüğü tespit edilmiş.

İşte size OnBuy.com’dan iki liste! Motivasyona ihtiyacı olanlar soldan, yapacak çok işi olanlar sağdan devam etsin…

Bonus

Araştırmadan Lana Del Ray’ın Cruel World şarkısı en yüksek verimliliği sağlayan şarkı olarak çıkınca şaşırmadık desek yalan olur. Bu acılı şarkı isminin de çağrıştırmasıyla bize arabeskin babalarından Orhan Gencebay’ı ve o meşhur şarkısını hatırlattı: Batsın Bu Dünya!

İLGİLİ HABERLER