Erkekler kadınların iki katına yakın süreyi alışveriş için bilgisayar başında geçiriyor…

Alışveriş, genelde erkekler tarafından katlanılmak zorunda olunan bir hobi olarak görülse de Avantajix.com verileri, online alışverişte gerçeklerin hiç de öyle olmadığını ortaya çıkardı. 400’ü aşkın sanal mağazayı tek çatı altında toplayan Avantajix.com’un 2016 yılının dokuz aylık verilerine göre, erkekler kadınların iki katına yakın süreyi alışveriş için bilgisayar başında geçiriyor.

Kadınlar öğlen, erkekler gece alışveriş yapıyor

Kadınlar sanal mağazalarda tur için 12.00 – 13.00 saatleri arasındaki öğle tatillerini, erkekler ise gece 23.00 ila 01.00 saatleri arasını tercih ediyor. Kadınlar ayda ortalama bir saat 54 dakikalarını, erkekler ise üç saat 32 dakikalarını online alışverişe ayırıyor. Kadınlar, online alışverişe erkeklerden daha az zaman ayırsa da çok inceledikleri için satın almaya karar verdiği bir ürünü sepete atıp ödeme yapana kadar geçen süre 14 dakikayı buluyor. Erkeklerse sanal alışverişi sadece dokuz dakikada tamamlayabiliyor.

Online alışveriş perşembe ve pazartesi günleri tercih ediliyor

Online alışveriş en çok perşembe günleri kadınların aklına düşerken, erkekler pazartesi gününü tercih ediyor. Hem kadınlar hem de erkekler cumartesi günlerini e-ticarete ayırmaktan hoşlanmıyor. E-ticaret sitelerinden en çok kıyafet satın alan kadınlar, daha sonra sırasıyla teknoloji ürünleri, takı, kozmetik ürünler, ayakkabı ve çanta için para harcıyor. Kadınların alışveriş sepetlerinin ortalama değeri 50-60 TL aralığında bulunuyor. Sanal mağazalarda ağırlıklı olarak teknoloji ürünleri, giyim ve saate para harcayan erkeklerin sepet değeri de 70-80 TL’yi buluyor.

İLGİLİ HABERLER