En çok kadın futbol taraftarı Türkiye’de

İtalya merkezli pazar araştırması şirketi GfK Euriska tarafından Avrupa’nın lider beyaz eşya markası Indesit’in sponsorluğunda gerçekleştirilen, Avrupa’da kadınların futbola ilgisini ölçmek üzere yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, en çok kadın futbol taraftarı Türkiye’de bulunuyor. İtalya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Türkiye’de gerçekleştirilen araştırma kapsamında 20 bin kadınla görüşmeler yapıldı. Kadınların futbola ilgisinin değerlendirildiği çalışmada ilk sıraya Türk kadınları yerleşti. Araştırmaya gore; Türk kadınlarının yüzde 62‘si bir futbol takımının taraftarı iken bu oran İngiltere’de yüzde 30, İtalya’da ise yüzde 25 olarak ölçüldü. Kadınların futbola oldukça fazla ilgi gösterdiği görülen Fransa’da kadınların yüzde 40’dan fazlası televizyondan futbol maçlarını takip ediyor, yüzde 12’si ise maçlara gidiyor. Italya’da ise 1 milyon kadın partnerleriyle futbol tutkusunu paylaşabilmek adına maçlara gidiyor. Rusya’da kadınların sadece yüzde 4‘ü futbolla ilgileniyor, stadyuma gitmek geleneklerinin bir parçası değil sadece elit bir azınlığın alışkanlığı. Türk kadınları için futbolla ilgileniyor olmak modern bir kadın olmanın göstergesiyken İtalyan kadınlar için ise futbol, dinamik bir hayat tarzını vaad ediyor. İtalya’da Dünya Kupası ve Avrupa Kupası gibi müsabakalarda futbolu takip eden kadınların oranı yüzde 20’den yüzde 35’e kadar çıkıyor.

33 şanslı futbolsever, futbolun mabedi San Siro’da, efsane oyuncularla sahaya çıktı.
2011 yılından beri Arsenal F.C., A.C. Milan ve Paris Saint-Germain takımlarının sponsoru olan, 2012 yılında Indesit Football Talents yarışmasını düzenleyen Indesit, GfK’nın elde ettiği veriler sonucu kadınların futbola olan yoğun ilgisini iletişim faaliyetlerinde kullanma kararı aldı. 2013 yılında gerçekleştirdiği futbol fanları için geliştirilmiş özel bir yarışma olan “Kahramanını Destekle” isimli projede başrolü kadınlara verdi. Sadece kadınların eşlerini ve partnerlerini kaydettirebildiği ve sosyal medyada desteklenmelerini sağladığı “Kahramanını Destekle’’ isimli yarışmaya katılan ve kazanan 33 şanslı futbolsever Mayıs ayında Milano’da asla unutamayacakları bir gün yaşadılar. 33 kazanandan oluşturulan üç takım, 20 Mayıs 2013’te Milano’daki San Siro Stadyumu’nda, A.C. Milan, Arsenal F.C. ve Paris Saint-Germain’ın efsane futbolcularıyla sahaya çıktılar. 33 erkek yarışmacı 3 takıma ayrıldı ve futbolun uluslararası mabedi San Siro’da A.C. Milan, Arsenal ve Paris Saint-Germain takımlarının efsanevi oyuncularıyla sahaya çıkma fırsatını buldu. A.C. Milan takımına Daniele Massaro, ve Franco Baresi; PSG takımına ise Daniel Bravo antrenörlük yaptı. 33 şanslı futbolseverle birlikte sahada top koşturan efsane isimler ise A.C. Milan’dan Alessandro Costacurta, Arsenal takımından Robert Pires ve Tony Adams, PSG takımından da Gianluca Zambrotta oldu. Oldukça zorlu geçen mücadelede her üç takım da başarılı bir performans gösterse de sonunda kazanan takım A.C. Milan oldu.

Organizasyon kapsamında partnerlerini destekleyerek aslında baş rolü alan kadınlar gerçekleştirilen özel Aveda güzellik terapisinin ardından, uluslararası moda ve güzellik mabedi Milano’da ünlü İtalyan markası Sergio Rossi’de ağırlandılar, 2013 yaz trendlerini görerek özel danışmanları eşliğinde alışveriş yaptılar. Günün sonunda ise Bulgari Otel’in huzur dolu bahçesinde dinlenme imkanı buldular.

İLGİLİ HABERLER