En çok göçmen ağırlayan ülkeler belli oldu

Medya takip kurumu Ajans Press, ülkelerde yaşayan göçmen sayılarına yönelik yapılan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in “World Economic Forum” verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, göçmen sayısı en çok olan ülkeler sıralamasında Türkiye 14’üncü sırada yer aldı.

Araştırmada en çok göçmen sayısına sahip olan 15 ülkeye yer verildi. Türkiye’nin listeye 4,1 milyon kişi ile 14’üncü sıradan girdiği saptandı. Böylelikle Türkiye’de yaşayan göçmen sayısı 4,1 milyon olurken, toplam nüfusa oranı yüzde 5,3 olarak kaydedildi.

Listenin başına açık ara fark ile yerleşen ülke ise 48,2 milyon göçmen sayısı ile ABD oldu. ABD’den sonra sırasıyla listede yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Suudi Arabistan, Almanya, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Kanada, Avustralya, İspanya, İtalya, Hindistan ve Ukrayna olarak belirlendi. Buna karşın listede Türkiye’den sonra gelen tek ülke 3,8 milyon göçmen sayısı ile Güney Afrika oldu.

PRNet ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, konu ile ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılından bugüne kadar göçmen başlığı altında 46 bin 334 haber çıkışı tespit edilirken, son zamanlarda en çok Türkiye’deki Suriyeli göçmenler ile alakalı haber çalışmalarının olduğu belirlendi.

İLGİLİ HABERLER