Ekonomi dünyasının Şubat gündeminde en çok “Altın ve Dolar” konuşuldu

 

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) için Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı rapor, Şubat ayı gündemini özetledi.

Raporda; ekonomi basınında en çok konuşulan konular arasında Dolar Kuru, 107 bin 187 haberle listenin zirvesinde.

Fiyatlarındaki tarihi yükseliş ile dikkatleri çeken Altın, 76 bin 897 haberle doları takip etti.

Bazı ekonomistler, dolar endeksindeki yükselişe ve küresel piyasalarda artan riske karşı altının daha güvenilir bir yatırım olarak görüldüğü iddiasında bulundu.

Listenin üçüncü sırasındaki İstihdam haberleri ise 55 bin 638 habere konu edildi. TBMM Sağlık Komisyonu, esnek çalışma modelini öngören tasarıyı özel istihdam büroları aracılığı ile kabul etti. Listenin dördüncü sırasında yer alan Vergi, 51 bin 92 habere konu olurken, Büyüme 39 bin 99 haberle beşinci sırada yer aldı. 

MTM’nin aynı raporu, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, ekonomi kurmayları arasında 8 bin 556 haberle listenin ilk sırasında yer aldığını gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faiz oranları ile ilgili açıklamaları, Şimşek’in de gündeminde yer aldı.

Şimşek, Türkiye’de faiz oranlarının yüksekliğinden ve küresel ekonomik krizle ilgili yapılan çalışmalardan bahsetti. Listenin ikinci sırasında bulunan 64. Hükümet’in Maliye Bakanı Naci Ağbal ise 5 bin 883 habere konu oldu. Ağbal’ın açıklamalarında özellikle “Vergi Affı” önemli yer tutarken, Bakan vergi affının asla söz konusu olmadığının altını çizdi. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 3 bin 889 haberle üçüncü, Ali Babacan bin 508 haberle dördüncü, Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekçi ise bin 659 haberle listenin beşinci sırada yer aldılar.

İş adamları arasında listenin ilk sırasında başarılı iş adamı merhum Mustafa Koç yer aldı. Vefatının ardından sevenlerinin olduğu kadar iş dünyası da Mustafa Koç’u anmaya devam etti. Koç, 3 bin 481 habere konu oldu.

Listenin ikinci sırasında bin 780 haberle Ali Koç bulunurken, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes bin 688 haberle listenin üçüncü sırasında yer aldı. Turkcell Ceo’su Kaan Terzioğlu bin 676 haberle Listenin dördüncü sırasında, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç ise bin 292 haberle listenin beşinci sırasında yer aldılar. 

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tüm mecraların toplamında 5 bin 362 habere konu olarak listenin ilk sırasını belirledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar 2 bin 879 haberle ikinci sırada, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken 2 bin 501 haberle listenin üçüncü sırasında yer aldılar.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, bin 566 haberle dördüncü olurken, TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Büyükekşi ise bin 514 haberle beşinci sırada yer aldı. 

Şubat ayında da gündemi belirlemeyi devam eden TOBB, 13 bin 996 habere konu olarak ilk sırada yer alırken, 13 bin 137 haberle KOSGEB listenin ikinci sırasında bulundu. MÜSİAD Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği 6 bin 242 haberle üçüncü, TZOB Türkiye Ziraat Odaları Birliği 4 bin 707 haberle dördüncü oldular.

TÜSİAD Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği 4 bin 460 haberle beşinci, TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi 3 bin 647 haberle altıncı sırada yer aldı. ASKON Anadolu Aslanları İşadamları Derneği 2 bin 361 haberle yedinci, TÜMSİAD Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği ise 1 bin 752 haberle sekizinci sırada yer aldılar. ATO, TÜRKONFED, TÜGİAD da listede bulunanlar arasındaydı.

İLGİLİ HABERLER