E-ticaret ağını genişletmek isteyen Wallmart’tan dev adım  

Pandemi süreciyle değişen tüketici alışkanlıkları e-ticarete de altın çağını yaşatıyor. Klasik perakendeciliğin devlerinden Walmart’da bu trendi yakalamak isteyenler arasında. Marka bu amaçla önemli bir adım atarak Shopify ile işbirliğine gittiğini duyurdu.

2006 yılında kurulan Shopify, ucuz ve hızlı bir şekilde e-ticarete başlamak isteyen işletmelerin en çok tercih ettiği platformların başında geliyor.

Bugünlerde e-ticaret ağını daha da genişletmek isteyen dünyanın en büyük perakendecisi Walmart ise hedefini belirledi. Walmart’ın yöneticisi Jeff Clements verdiği röportajda bu yeni işbirliği ile 1200 Shopify satıcısını kazanmak istediklerini dile getirdi.

Shopify’ın 75 milyondan fazla ürün sunan pazar sitesi, ilk çeyrekte Walmart’tan daha hızlı büyüdü.

Üçüncü taraf satışlarının maliyetlerinin genellikle satıcılar tarafından karşılanıyor olması da göz önüne alındığında, anlaşma Walmart için daha da cazip hale geliyor.

Bu işbirliği ile Walmart, pazar lideri Amazon.com’da yer alan ancak para kaybetmeye devam eden 21.5 milyar dolarlık e-ticaret işinin ölçeğini ve kârlılığını genişletmeyi hedefliyor.

“Burada çok büyük fırsat var!”

Halihazırda Walmart.com’da bulunan çok sayıda Shopify satıcısı olduğunu söyleyen ancak tabana nüfuz edemediklerini de belirten Clements, “Burada çok büyük fırsat var!” dedi.

Rakamlar, hedefin 12’den vurulduğunu gösteriyor

Gelişmelerin ardından Shopify hisseleri Pazartesi günü New York ticaretinde yüzde 6,3’e kadar yükseldi. Pazartesi günü duyurulması beklenen anlaşma; Shopify için de milyonlarca tüccar ağına ve Walmart’ın müşterilerine erişim anlamına geliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan ve “Dünyadaki çok az şirket Walmart’ın büyüklüğüne ve ölçeğine uyuyor” diyen Shopify Üretim Başkan Yardımcısı Satish Kanwar anlaşmanın, küçük ve orta ölçekli işletmelere “her ay Walmart.com’u ziyaret eden 120 milyon müşteriye erişme” fırsatı sunduğuna dikkat çekti.

İki şirketin yıllardır görüşmelerde bulunduğunu ancak son 6 ay içerisinde birlikte çalışma girişimlerine hız kattıklarını söylen Jeff Clements, yapılan pilot testlerin de iyi geçmesiyle oldukça umutlu bir gelecek bekliyor.

Kaynak: Financial Post

 

İLGİLİ HABERLER