Dünya Sağlık Örgütü’nden resmi “Koronavirüs App”i geliyor

 Koronavirüsünü bu kadar tehlikeli hale getiren faktörlerin başında virüs hakkındaki yanlış bilgi paylaşımı geliyor. Aralarında Apple, Facebook, Google ve Twitter da bulunan teknoloji devleri platformlarında COVID-19 hakkında yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek üzere adımlar atmış olsa da evde geçirdiğimiz sürede bilgi bulmak için bitmeyen arayışımızda yanlış/eksik bilgilerle karşılaşmak kaçınılmaz.

 Bu soruna çözüm arayan Dünya Sağlık Örgütü çareyi COVID-19 hakkında güncel ve doğru bilgiler veren WHO MyHealth (DSÖ BenimSağlığım) adlı bir aplikasyonda geliştirmekte buldu. Aplikasyonun iOS ve Android için yayın tarihi ise 30 Mart Pazartesi olarak belirtiliyor.

Aplikasyonun ilginç yanlarından biri yaratıcılarının daha önce Microsoft ve Google’da çalışmış DSÖ danışmanlarından oluşması. Aplikasyonun açık kaynaklı olması da dileyenlerin şu anda bile GitHub’daki henüz tamamlanmamış versiyonunu indirebilmesini mümkün kılıyor.

Virüs ne kadar uzağınızda?

Aplikasyondan beklentiler arasında kendimizi virüsten nasıl korumamız gerektiğine dair bilgileri içermesi, seyahat önerileri ve var olan yanlış bilgilerin doğrulanması yer alıyor. Ancak aplikasyonun tam halini ilerleyen zamanlarda alacağı belirtiliyor; konumunuza göre bildirim iletimi ve kendi tanınızı kendiniz koymanız için gerekli araçlar uygulamaya sonradan eklenecek.

Uygulamanın dört gözle beklenilen özelliği ise kullanıcılarına bulundukları konumlara göre virüsün yoğun olduğu noktalarından birinde olup olmadığına dair bilgi verecek olması.

İLGİLİ HABERLER