Dünya genelinin yüzde 89’u hediye almayı stresli buluyor…

The Body Shop, beş kıta ve 10 ülkede bin 950 erkek ve kadının katıldığı “Hediye Alma Alışkanlıkları” üzerine bir araştırma yaptı. Avustralya, Brezilya, Kanada, Hong Kong, Japonya, Sudi Arabistan, Güney Kore, İsveç, Amerika ve İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmada, katılımcıların büyük çoğunluğun kendine hediye almayı ve kişiselleştirilmiş hediyeleri sevdikleri, en ilginci de çoğunlukla hediye almayı stresli buldukları gibi enteresan sonuçlar ortaya çıktı. İşte sonuçlar:

1480946060_tbs_yeniyil_infografik

  • Yüzde 67 hediye açarken biraz beklemenin kibarlık olduğunu düşünüyor. Yüzde 33 tereddüt etmeden hediyeyi hemen açmanın kaba olmadığını düşünüyor.

Hong Kong’dakilerin yüzde 87’si hediyeyi aldığı zaman hemen açmanın çok da iyi olmadığını düşünüyor. Hong Kongluları yüzde 72 ile Japonya ve Suudi Arabistanlılar takip ediyor. Brezilyalılar ise aldıkları hediyeyi hemen açma taraftarı.

  • Kadınların yüzde 25’i bu yıl kişisel bakım ve güzellik ile ilgili daha fazla hediye vermeyi planladığını söylüyor.
  • Katılımcıların yüzde 75’i geçmişe göre sevdikleri için  daha az para harcadıklarını söylüyor.

Araştırma, uzun süreli ilişkilerde hediye verme cömertliğinin düşüşe geçtiğini ortaya koyuyor. Her kıta ve yaş grubunda sonuç ilişki ne kadar uzun olursa hediye almaya o kadar az para harcandığını gösteriyor. İlişkilerde hediye vermek tipik bir kalıpla ilerliyor; birinci ve ikinci yıl işlerin yolunda gittiği zaman, ikinci yılın sonunda hediye değeri zirve yapıyor, ve cicim ayları bittiğinde hediye verme oranı düşüşe geçiyor. İlişkilerde ortalama en az hediye verme yılı ise 7’nci yıl. Hediye verme oranı 9 ve 10’uncu senelerde yükselişe geçse de 10’uncu yıldan sonra tekrar azalıyor. Erkeklerin yüzde 41’i en düşünceli hediyeleri eşlerinden aldığını belirtirken, kadınların sadece yüzde 30’u böyle düşünüyor.

  • Erkekler de kadınlar kadar kendilerini şımartmak için ufak bir şeyler aldıklarını söylüyor. Yüzde 37 erkek, yüzde 41 kadın kendilerine hediye alıyor.

Yapılan araştırmada insanlar kendilerine de özel günlerde ve zamanlarda hediye aldıklarını itiraf ediyor. Ve beklenenin tersine erkekler de kendilerine özel zamanlarda hediye alıyor. Sudi Arabistan yüzde 73 en ön sırada yer alıyor. yüzde 70 ile Brezilya, yüzde 55 ile Amerika takip ediyor. İsveç’te bu oran yüzde 16, Japon’yada yüzde 17 ve Güney Kore’de yüzde 21.

  • Yüzde 48 yeni yılda kişiselleştirilmiş ya da özel bir hediye vermek istiyor.

Bu trend genelde Asya’da görülüyor. Kişiselleştirilmiş özel hediyelerin verilme oranı  Güney Kore’de yüzde 66, Japonya’da yüzde 57.

  • Katılımcıların yüzde 89’u hediye almayı stresli buluyor.

Araştırmanın genelinde insanlar hediye alırken stres olduklarını söylüyor. Bu oran erkeklerde daha fazla. Her ne kadar İsveç stresin en az olduğu ülkeler arasında gösterilse de, bu ülkenin erkekleri hediye seçerken yüzde 61 oranıyla en çok zorlananlar arasına giriyor. Diğer taraftan Kanadalı erkekler de bir o kadar rahat, sadece yüzde 32’si hediye seçme ve vermenin stresli olduğunu söylüyor. Kadınlarda ise bu oranın yüzde 51 ile en fazla olduğu yer Hong Kong. Zorlanmadan ve stres yapmadan hediye seçenler ise Güney Kore kadınları; sadece 4 kişiden 1’i seçim yapmakta zorlandığını belirtiyor. Hediye almayı önceden planlayanlar ve son dakikaya bırakanların yüzde sayısı ise neredeyse eşit.

İLGİLİ HABERLER