Düğün neden sürekli Trending Topic oluyor?

Vazgeçilmezimiz düğünler, kabul ediyorum. Pek çok gerekçesi var, evlenen için de evlenenlerin çevresi için de. Bu anlamda geniş bir etki alanı var. Düğün geleneğimize ve gerisindeki duygusal motiflere yakından baktım.

İçinde bulunduğumuz dönemde ekosistemiyle en çok etkilenen “Düğün Ekonomisi” oldu. Neredeyse haftada bir TT’ye yükseldi. Bu hararetli gündemin nedenini Düğün Saloncuları ve Organizasyoncuları İşveren Sendikası Başkanı Ümit Yaşar Demir ile konuştum. Öğrendiğim kadarıyla günümüz düğünleri “mutlu gün klişesinden” çıkalı epey olmuş. Bakınız düğün ekonomisi nasıl işliyor?

  • Her yıl evlenen 550 çift demek 1 milyon 100 kişi demek. Varın aile efradıyla çarpın rakamı.
  • Ortalama evlenme yaşı erkeklerde 30.3, kadınlarda 26.9 olmuş.
  • Söz, nişan, ev, eşyalar, düğün, balayı tamamı Düğün Ekonomisi içinde yılda 5 ay. Rakam da ülke ekonomisinin ilk on ekosisteminden biri.
  • İki kız kardeş aynı salonda evlenmek istemiyor; daha önce denenmemişi, görülmemişi istiyor gelinler.
  • Son 10 yılda kına gecesi de sağdıçlık da anlamından çıkalı çok olmuş.
  • Ve ilginç bir bilgi daha son dönemde azalmış olmasına rağmen düğünde kız ya da erkek tarafı mutlaka kavga çıkarırmış. Bugün kavga nedenleri bile değişmiş.

Düğün salonu işletmeciliği ve sektör önderi olarak 35’inci yılını dolduran Ümit Yaşar Demir ile yaptığım “Düğün Ekonomisi: Ülkemin Güzel İnsanlarını Düğünlerde Anlamak” söyleşisinin tamamı ve geçmişten bugüne düğün anatomisini yorumları Marketing Türkiye Eylül sayısında.

İLGİLİ HABERLER