Dijitalzede olmamak için çok önemli 5 siber güvenlik önlemi

Eskiden evlere girmek için en iyi anı kollayan hırsızların yerini şimdilerde dijital hesapların korumasız bırakıldığı anları kovalayan hackerlar aldı… Dijital evrende varlığını arttırdıkça küresel dev markalardan bireysel kullanıcılara dek herkesin gündeminde siber saldırılar daha önemli bir boyut kazandı. Dünyanın dönüştüğü bu noktada dijital evrende var olmaksa bir seçimin ötesinde zorunluluk. Peki tüm bu saldırılara karşı kendimizi nasıl korumalı? Yanıtlar Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu’dan geliyor…

1-) Güçlü, benzersiz parolalar ve iki faktörlü kimlik doğrulama ile hesaplarınızı güvende tutun

Dijital dünyada yapılan en büyük hatalardan biri her hesap için aynı parolaların kullanılması oluyor. Parolaların yeniden kullanımı ve bilgisayar korsanlarının hesaplarınızdan birinin e-postasına ya da kullanıcı adına ve parolasına erişmesi durumunda, bu kimlik bilgilerini diğer hesaplarınıza girmek için kullanmaktan çekinmeyeceklerini unutmamanız gerekiyor.

2-) Dijital ayak izinizi en aza indirin

Dijital ortamda kendiniz hakkında daha az paylaşım yapın. Sosyal medyada ve web sitelerindeki kullanıcı hesaplarında paylaştığınız kişisel bilgilerden uzak durun. İnternet, hakkınızda ne kadar az şey bilirse o kadar iyidir. Bunu hep hatırlayın.

3-) Mümkün olduğu kadar eski, kullanılmamış hesaplarınızı silin

Rastgele bir hizmet kullanmak için yeni hesaplara kaydolabilir, sonra unutabilirsiniz. Verilerinize sahip olan site sayısı ne kadar fazlaysa, bilgilerinizin açığa çıkma ihtimali o kadar artar.

4-) Gizlilik ayarlarını düzenleyin

En sık kullandığınız hizmetlere dikkat edin, gizlilik ayarlarına ise daha çok dikkat edin. Konumunuzu, verilerinizi, kişilerinizi vb. kullanmak için izin isteyen uygulamaları ya devre dışı bırakın ya da iyi bir araştırmadan sonra kısıtlı kullanıma açın.

5-) Mobil güvenlik uygulamaları kullanın

İhlal uyarıları ve verilerinize ne olduğu konusunda güncel kalın. Şüpheli olaylar için dijital kimliğinizi sürekli olarak izlemek dışında yapmanız gereken şeyler olduğunu unutmayın. Cihazlarınızı ve hesaplarınızı koruma altına alacak mobil güvenlik uygulamalarını kullanmaya gayret gösterin, güncellemelerini gerçekleştirin.

İLGİLİ HABERLER