İş toplantılarının geleceğini bu teknolojiler şekillendirecek!

Kopan konferans bağlantıları, açık unutulan kamera ve mikrofonlarla bu yıl çoğu insan evden çalışmanın teknolojik zorluklarıyla fazlasıyla yüzleşti. Bu sebeple kullanıcılar artık daha pratik ve güvenli uygulamalar arıyor. Kullanıcıların bu ihtiyacı Google Meet, Webex ve Zoom gibi teknoloji devlerini de amansız bir inovasyon yarışına soktu.

Pandemiden önce video konferans ve diğer uzaktan çalışma araçları pek kullanılmıyordu. Bu yıl ise online toplantı uygulamaları kelimenin tam anlamıyla iş dünyasının can damarına dönüştü.  Öyle ki pandemi sonrasında uzaktan çalışma teknolojileri pazarının önemli ölçüde büyüyeceği tahmin ediliyor. Birçok şirket hibrit bir çalışma modeli oluşturmayı planlıyor, bazılarıysa çalışanlara kalıcı olarak evden çalışma seçeneği sunacaklarını söylüyor. Canlı konferans uygulamaları de yeni araçlarla uzaktan çalışmayı keyifli hale getirecek inovasyonlara imza atıyor.

Webex’ten hızı ve dikkati arttıran teknolojiler

Sözlü komutla telefon görüşmesini kolayca video görüşmesine dönüştüren bir araç sunan Webex, kağıt hışırtısı ve yüksek sesle yazı yazma gibi yaygın sesleri tanıyarak bastıran bir “gürültü engelleme” özelliğine sahip. Webex aynı zamanda arama transkriptleri oluşturarak kaçırılan bir toplantıya yetişmeyi kolaylaştırıyor ve ayrıca, işitme engelli kişilerin sanal toplantılara katılmasını kolaylaştıracak bir alt yazı ekliyor.
Webex’in 2021 yılı için geliştirmekte olduğu özellikler ise şöyle:
  • Toplantı katılımcıları elleriyle bir “beğenme” işareti yapabilecekler ve Webex’in yapay zekası bu hareketi, herkesin görmesi için bir simge oluşturacak.
  • Konuşmacının farklı bir dil kullandığı toplantılar için gerçek zamanlı çeviri, yazı şeklinde sunulacak. Her toplantı katılımcısı istediği dili seçebiliyor olacak. Özellik, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Mandarin, Portekizce, Arapça, Rusça, Felemenkçe ve Japonca dillerini destekleyecek.
  • Yuvarlak masa toplantı şablonu kullanılabilecek. Örneğin, her katılımcı, herhangi biri iki kez konuşmadan önce bir kez konuşma fırsatına sahip olacak.

Google Meet “Ara Odaları” özelliğiyle özel görüşmeleri destekliyor

Google Meet, önemli bir özellik olan “Ara Odaları” ile toplantı sırasında özel görüşmeler yapılabilmesine olanak sağlıyor. Google, katılımcıların birden çok küçük toplantıya ayrılmalarına ve belirli bir süre sonra ana çağrıya yeniden katılmalarına olanak tanıyan bir özellik olan “Ara Odaları” güncellemesini duyurmuştu. Önceden Ara Odaları yalnızca G Suite Enterprise for Education müşterileri tarafından kullanılabiliyordu. Yeni güncellemeyle Google Meet, arama başına 100 ara odayı destekliyor; bu, Zoom  veya  Teams tarafından desteklenen oda sayısının iki katı.

Zoom sanal arka planla kurum kültürünü besliyor

Zoom sanal arka plan aracıyla katılımcı veya toplantı sahiplerinin arka planlarını değiştirmesini destekliyor. Sanal arka plan özelliği toplantılarda kurum kültürünü yaşatmak adına şirketler tarafından sıkça kullanılıyor. Uzaktan destek özelliğiyle katılımcılar birbirinin ekranını kontrol edebiliyor ve toplantı öncesi bekleme odalarında zaman geçirebiliyorlar.

İLGİLİ HABERLER