Instagram kısa süreli video özelliği Reels’ı duyurdu  

Sosyal medyanın en gözde platformlarından Instagram bugün kısa süreli video özelliği Reels’ı kullanıma sundu. Kullanıcılarına ses, efekt ve yeni araçlarıyla 15 saniyelik videolar çekme ve düzenleme imkanı sağlayacak Reels, Keşfet sekmesinde yer alan özel bölümüyle de tüm Instagram ahalisine dünyanın her yerinden keşfedilme ve içerik üreticisi olma imkanı sunacak.  

Instagram uygulamasındaki kamera aracılığıyla kullanılacak Reels’in çeşitli yaratıcı düzenleme araçları bulunuyor. Bunlar;

  • Ses: Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapılabileceği gibi, insanlar kendi orijinal seslerini de kullanabilecek. Orijinal ses kullanan herkese açık hesaplarda bu ses hesaba atfedilecek ve başkaları da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabilecek.
  • AR Efektleri: Galeride hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor.
  • Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Zamanlayıcı ve geri sayım ile cihazlara dokunmadan video çekilebiliyor.
  • Hizalama: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klipteki nesneler hizalanabiliyor.
  • Hız: Video ve seslerin belirli bölümleri hızlandırılabiliyor veya yavaşlatılabiliyor.

Reels videoları gönderi, Direct Message veya Story olarak paylaşılabileceği gibi herkese açık hesapların videoları Keşfet sekmesindeki Reels’a ayrılmış bölümde de görülebilecek. Belli şarkı, hashtag ve özel efekt kategorilerinde yer alan Reels’ler de yine aynı şekilde tüm Instagram kullanıcıları tarafından keşfedilebilecek.

Henüz bugün kullanıma giren özelliğin Türkiye’de ilk örnekleri Larissa Gacemer (@larissaburak), Elvin Levinler (@elvin), Selma Çiçekdal (@selmacicekdal), Ezgi Özanlar (@peppycooky), Sibil Çetinkaya (@sibilcetinkaya) ve Uğur Şengül (@ugursengulx) gibi influencer’lardan geldi.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER