Kurtlar sofrasında kazanan dijital yayın platformu hangisi?

Bir yanda dünya devleri; Netflix ve Amazon Prime, diğer yanda başarılı içerikleriyle öne çıkan BluTV, Puhu TV, TV+, Bein Connect, Tivibu ve FilmBox… Adeta kurtlar sofrasına dönüşen sektörde zorlu rekabet şimdi Acun Medya’nın yeni girişimi Exxen ve farklı içerikleriyle izleyicinin gündemine hızlı bir giriş yapan Gain ile daha da renkleniyor! Peki, bu zorlu yarışta tüketicinin gönlü hangi platformdan yana? Kullanım kolaylığından fiyata kadar izleyiciler platformlardan neler bekliyor? Yanıtlar Marketing Türkiye için Xsights Araştırma’nın gerçekleştirdiği “Dijital Yayın Platformları” araştırmasında…

Dijital yayın platformları pandeminin getirdiği alışkanlıklarla birlikte altın çağını yaşıyor. Hal böyle olunca ardı ardına yeni oyuncuların iddialı içeriklerle sektöre adım attığına şahit oluyoruz. Netflix, BluTV, TV+, Amozon Prime, Tivibu, Puhu TV, Bein Connect, Vodafone TV ve FilmBox’ın rekabetine şimdi de Acun Ilıcalı’nın yeni girişimi Exxen ve iddialı yeri yapımlarıyla dikkat çeken Gain dahil oldu. Alternatiflerin artmasıyla birlikte rekabet daha da kızışırken beklenti bu rekabetin kaliteyi yukarıya çıkaracağı yönünde. Marketing Türkiye için Xsights Araştırma’nın gerçekleştirdiği “Dijital Yayın Platformları” araştırması bu zorlu rekabette izleyici tercihlerinin hangi motivasyonlarla şekillendiğini gözler önüne seriyor. Araştırma sonuçları Netflix’in hem en çok izlenen hem en kaliteli içeriklere sahip olan hem de kullanımı en kolay uygulama olarak görülen platform olduğunu doğruluyor. Tüketicilerin en önemli tercih nedeniyse “kaliteli içerik” olarak öne çıkıyor. Yani izleyicilerin sezonda yer alan içeriklere göre tercih değiştirmesi an meselesi. Haftada ortalama 14 saat vakit ayrılan dijital yayın platformlarına sadakat de tam. Araştırmaya göre izleyiciler üyeliklerini düzenli olarak yeniliyor.

Kaliteli içerik en önemli tercih sebebi

Araştırmaya katılan 500 katılımcının tamamı dijital yayın platformlarına üye. Dijital platformları tercih etme sebeplerinin başında yüzde 73 ile “iyi içerik” ve “dilediği içeriği, dilediği saatte izleyebilme” olanakları geliyor. Daha az reklam olması sebebiyle dijital platformları tercih edenlerin oranı ise yüzde 55. Araştırmaya katılan kullanıcıların büyük bir bölümün iki farklı platformda üyeliği bulunuyor.

Netflix rakip tanımıyor

Netflix yüzde 79 oranıyla açık ara lider dijital yayın platformu olurken onu yüzde 21 ile BluTV, yüzde 19 ile de Turkcell TV takip ediyor. Puhu TV’yi ise kadınlar yüzde 19 oranında tercih ederken, erkeklerde bu oran yüzde 3’te kalıyor.

Dijital yayın platformlarına sadakat tam

Dijital yayın platformlarından kopmak kolay değil. Zira katılımcıların yüzde 97’si düzenli olarak dijital platformlardaki üyeliğini yenilediğini söylüyor. Katılımcılar yüzde 72 oranında Netflix, yüzde 17 oranında BluTV ve yüzde 12 oranında Tivibu üyeliklerini yenilediğini belirtiyor.

Aksiyon ve macera arıyoruz

En ilgi çeken içerik türü (yüzde 72) aksiyon ve macera. Onu yüzde 68 ile komedi takip ediyor. Aile konulu içerik görmek isteyenlerin oranı ise yüzde 61. Erkeklerin aksiyon ve macera kategorisiyle ilgilenme oranı (yüzde 86), kadınlara göre (yüzde 58) anlamlı olarak fazla. Kadınların dramla ve psikolojik dizi/filmlerle ilgilenme oranı yüzde 45. Erkeklerinse dram ile ilgilenme oranı yüzde 12 iken, psikolojik dizi/film içerikleriyle ilgilenme oranının 22 olduğu görülüyor.

İzleyici makul fiyatlarla üye olmak istiyor

Katılımcıların yeni bir dijital yayın platformuna üye olmak için aradıkları en önemli kriter yüzde 84 oranla uygun fiyatlı olması. Yüzde 63’ünün ise ilk şartı “daha iyi içerikler”…

Dijital platformlara haftada ortalama 14 saat ayrılıyor

Seyirciler haftalık ortalama 14 saatlerini dijital yayın platformlarında geçiriyor. İzleyicilerin dijital yayın platformları için makul gördüğü fiyat ise ortalama 25 TL iken, güncel olarak aylık ortalama 33 TL ödeme yapıyorlar.

Gençler yerli yapımları önemsemiyor

Katılımcıların yerli ve yabancı yapımlara verdikleri önem sorulduğunda, yüzde 69 oranında katılımcı her ikisine de önem verdiğini belirtiyor. Yüzde 20 oranında katılımcı için yerli yapımlar önemliyken, yüzde 11’lik bir kesim yabancı yapımlara önem verdiğini ifade ediyor. 25-34 yaş aralığında yerli yapımlara önem verenlerin oranıyla (yüzde 40), 18-24 yaş aralığındakilerin oranı (yüzde 2) arasında anlamlı bir fark var.

Hangi platform daha iyi bir deneyim sunuyor

Katılımcıların yüzde 80’i Netflix’in içeriklerini daha çok beğenirken, Turkcell TV’nin içeriğini beğenenlerin oranı yüzde 6. Dijital platformlar kullanım kolaylığı açısından ele alındığında; araştırmaya katılanlar en kolay kullanıma sahip olan platformları şöyle sıralıyor: Netflix (yüzde 77), Turkcell TV (yüzde 6) ve Tivibu (yüzde 5)…

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER