Decathlon’da “Koşucu başörtüsü” krizi

Global spor malzemeleri firması Decathlon, başörtülü kadın koşucular için piyasaya sürmeyi planladığı ürünü, Fransa’daki kamuoyu baskısı sonrası durdurdu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Decathlon’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, kararın “görülmemiş tehditler” ve “hakaret dalgası” sonrası alındığı belirtildi. Fransız kamuoyunda tartışma yaratan ürün, bazı politikacılar tarafından ülkenin laik değerlerine aykırı bulundu. Bazı politikacılar markanın boykot edilmesi görüşünü dahi savundu. Marka Fas’ta kriz yaratan ürünü satıyor.

“Bir Fransız firmasının başörtüsü reklamı yapmasını istemezdim”

Sağlık Bakanı Agnès Buzyn de RTL radyosuna yaptığı açıklamada, ürünün yasak olmadığını belirttikten sonra “Bir Fransız firmasının başörtüsü reklamı yapmasını istemezdim” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un parti sözcüsü olan Aurore Bergé de boykot kararını savundu ve “Değerlerimize karşı gelen bir markaya ne kadın ne de bir vatandaş olarak artık güvenemem.” dedi.

Twitter üzerinden Bergé’ye yanıt veren Decathlon firması ise “Bizim amacımız çok basit: uygun olmayan spor kıyafeti ile koşmaya çalışan başörtülü kadınlara, önyargısız bir şekilde bir ürün sunmak” mesajını paylaştı. Fransa’da Müslüman kadınların kıyafetleri ile ilgili tartışmalar, daha önce de ülke geneline yayılmıştı. Ülkede 2004 yılından bu yana başörtüsü devlet okullarında ve kamu binalarında yasak durumda bulunuyor.

 

İLGİLİ HABERLER