Covid-19 salgını başladığından beri siber suçlar yüzde 300 arttı

Her 39 saniyede bir hacker saldırısının gerçekleştiği dijital dünyada 2021 yılı sonuna kadar 6 trilyon doların üzerinde siber güvenlik yatırımı bekleniyor. e-bebek.com’un uğradığı siber saldırını nedeniyle günlerce kapalı kalmasının ardından konu yeniden gündeme taşırken siber güvenlik şirketi WatchGuard Türkiye 10 siber güvenlik gerçeğine açıkladı.

  1. Her 39 saniyede bir hacker saldırısı oluyor

Maryland Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre kullanıcı adları ve güvensiz parolalar hackerlerin kullanıcıları kolayca avlamasına olanak sağlıyor. Araştırmaya göre her yıl 3 Amerikalı’dan biri siber saldırılara uğrarken, her 39 saniyede bir hacker saldırısı gerçekleşiyor. 

  1. Siber saldırıların yüzde 43’ü KOBİ’leri hedef alıyor

KOBİ’ler müşteri verilerini işlediğinden ve bu verileri daha büyük işletmeler kadar güvenli tutacak kaynaklara sahip olmadığından genellikle siber suçlular için hedeftir. 2019 yılında KOBİ’lerin yüzde 64’ü web tabanlı saldırılara maruz kalırken, yüzde 62’si kimlik avı ve sosyal mühendislik saldırıları da yaşadı. 

  1. Veri ihlalinin küresel ortalama maliyeti KOBİ’ler arasında 3,9 milyon dolar

Gerekli güvenlik önlemlerini almayan KOBİ’ler arasında yaşanan veri ihlallerinin ortalama maliyeti gün geçtikçe artıyor. Büyük şirketler kadar göz önünde olmasalar da hackerler için her zaman kesin kazanç olarak görülüyorlar. 

  1. FBI, Covid-19 salgını başladığından beri siber suçlarda yüzde 300 artış oldu

Pandemi kadar korkutucu olmasa da uzaktan çalışma sistemlerine geçen birçok sektör ve çalışanına yönelik siber saldırılarda artış gözlemlendi. Savunmasız kalan ağlar ya da çalışanların güvenli olmayan ağlarda iş süreçlerini devam ettirmeleri, birçok saldırının gerçekleşmesine neden oluyor. 

  1. Sağlık sektörü siber saldırıların hedefinde

Sağlık kuruluşlarının yüzde 93’ünden fazlası son 3 yıl içerisinde veri ihlali yaşarken, yüzde 57’si aynı zaman aralığından 5’den fazla veri ihlaliyle karşı karşıya kaldı. Özellikle Koronavirüs salgınında hackerlerin daha da fazla saldırı gerçekleştiği görülüyor. 

  1. Kimlik avı saldırılarına karşı insan zekası ve anlama yetileri en güçlü savunma

 Kimlik avı saldırıları sosyal mühendisliklere bağlı olarak gelişim gösterirken, en güçlü savunmanın çalışanlar üzerinden gerçekleşeceği düşünülüyor. Özellikle yolunda gitmeyen durumları algılama ve ona göre bireysel siber savunma adımlarını takip etme hackerlerin tuzaklarına düşmemek için önem teşkil ediyor. 

  1. 2021 yılına kadar küresel olarak yaklaşık 6 trilyon doların siber güvenlik için harcanması bekleniyor

 Şirketlerin siber güvenlik yaklaşımlarında köklü bir değişiklik yapmaları ve modern toplumumuzun bu yeni tanımlanmış gerçekliğine uyum sağlamak için bütçelerini yeniden önceliklendirmeleri gerekiyor. 2021 yılı sonuna kadar ise bu doğrultuda ilerlemenin gerçekleşmesi bekleniyor. 

  1. 2025 yılına kadar bağlı IoT cihazlarının sayısı 75 milyar adet olacak

 IoT cihazları şirketlerden, evlerimize kadar her yerde yardımcılar olarak yerlerini alıyor. 2020 sonunda 31 milyar adete ulaşacak olacak IoT cihazların güvenlikleri ise hala zayıf halka olarak görülüyor. 

  1. Siber güvenlik ihlallerinin yüzde 95’i çalışan hatasından kaynaklanıyor

 Siber suçlular şirket ağlarına çalışanlar üzerinden sızmaya devam ediyor. Gerçekleşen sızıntıların yüzde 95’i çalışan hatalarından kaynaklanıyor. Siber güvenlik eğitimlerinin gelecek yıllarda daha da önemli hale gelmesi bekleniyor. 

  1. Çoğu şirketin veri ihlallerini tespit etmesi yaklaşık 6 ay sürüyor

Büyük şirketlerin dahi aylarca fark edemedikleri veri ihlalleri, siber güvenlik yaklaşımlarının ve gerekli çözümlerinin değiştirilmesi ve gelişmiş siber saldırılara yönelik yeniden düzenlenmesi gerektiğini ortaya koyuyor. 

İLGİLİ HABERLER