Coca-Cola 2020’yi “bahar temizliği” yılı ilan etti

Genel performans düzeyinin altında kalan markalarını “Zombi Markalar” ilan eden Coca-Cola, salgından daha güçlü çıkabilmek adına 2020’de kapsamlı bir “bahar temizliği” yaptı. Portföyünde bulunan 400’den fazla markanın yarısını piyasadan kaldırmaya karar veren Coca-Cola, inovasyon peşinde…

Global salgın zincirleme bir şekilde her alanda etkisini göstermeyi sürdürüyor. Markaları büyük bir değişime sürükleyen pandemi Coca-Cola’yı da yeniden yapılanmaya itti. Bu dönemi fırsata çeviren Coca-Cola, radikal bir kararla “Zombi Markalar” adını verdiği yüklerinden kurtulmak için gerekli süreci başlattı.

Morgan Stanley’in Küresel Tüketici ve Perakende Konferansında konuşan Coca-Cola’nın Finans Müdürü John Murphy, “2020 bahar temizliği yapmak için iyi bir yıl oldu” dedi. Murphy, Covid-19’un ve sonrasında alınan harcamaları kısma kararının değişim için bir katalizör görevi gördüğünü belirtti.

2020’yi şirketi yeniden yapılandırmak ve daha minimal kararlarla yönetmek için “Zombi markaları” piyasadan kaldırma yılı ilan ettiklerini kaydeden Murphy, açıklamasına şöyle devam etti, “Hepimizin bir garajı var, hepsi zamanla hurdayla doluyor ve hareket edemiyoruz. Bu durumu inovasyon hattında yaşamak çok ürpertici.”

Murphy, bu radikal kararı markayı yeniden keşfetmek ve daha kapsamlı pazarlama çalışmaları yürütmek adına aldıklarını söylüyor.

Coca-Cola liderlik ekibi kendine meydan okuyacak

Coca-Cola’nın liderlik ekibi, “Pazarda nasıl daha atak olabiliriz?” gibi soruları yanıtlamak üzere “kendine meydan okumak” için bu yıl bir adım attı. Marka, inovasyona hızlı bir tempoyla yaklaşıyor ancak pazarlamayı yönetme konusunda daha incelikli bir denge kurmaya çalışıyor. Bu, gerektiğinde “samimi ve yerel” pazarlamayla tüketici bağını güçlendirmek anlamına geliyor.

Kaynak: Marketing Week

İLGİLİ HABERLER