Çin’den Trump’a sert yanıt

A.B.D’li teknoloji devlerinin mahremiyet ve antitröst konularında ifade vermelerinin üzerinden henüz bir hafta dahi geçmemişken Trump hükümeti gözlerini Çinli internet devi ByteDance’in uygulaması TikTok’a çevirdi.

TikTok’un A.B.D’deki operasyonlarının, uygulamanın Amerikan vatandaşlarının kişisel verilerini Çin hükümetiyle paylaşması ihtimalinden endişe duyması nedeniyle Microsoft tarafından satın alınmasını talep eden Başkan Trump, henüz dün eğer Microsoft’un Çin merkezli fenomen uygulamanın ülkesindeki operasyonlarını satın almazsa 15 Eylül’den itibaren TikTok’un tüm ülkede yasaklanacağını belirtmişti.

Konu hakkında temkinli yorumlarda bulunan Microsoft’un ardından sonunda Çin’den de yanıt geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözücüsü Wang Wenbin, bugün gerçekleştirilen basın toplantısında Amerikan hükümetine yabancı şirketlere açık ve eşitlikçi bir tutumla yaklaşmaları ve ticareti siyasileştirmeme çağrısında bulunduklarını belirtti.

Wang Wenbin, “ABD ulusal güvenlik tehdidinden bahsediyor, ancak herhangi bir kanıt sunamıyor. İlgili şirketlerin ‘suçlu’ pozisyonuna koyulup, tehdit oluşturduklarının iddia edilmesi; piyasa ekonomisi ilkeleri ile Dünya Ticaret Örgütü’nün açıklık, şeffaflık ve eşitlik ilkelerine aykırıdır. Çin buna kararlılıkla karşı çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Sözcü Wang sözlerini ABD’nin ulusal güvenlik kavramını kötüye kullanarak ayrımcı politikalar uygulamaması gerektiğini vurgulayarak noktaladı.

 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İLGİLİ HABERLER