Çin, ülkesindeki BBC yayınlarını ağır suçlamalarla durdurdu!

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, iki gün önce yaptığı açıklamada, Çin’in BBC World News’in yayınlarını durdurma kararının medya özgürlüğünü kısıtladığını ve kabul edilemez olduğunu savunmuş, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price da “Çin’in kararını kınıyoruz.” demişti. Çin’in Londra Büyükelçiliği Sözcüsü’nden bugün bir açıklama geldi ve “Çin Ulusal ve Televizyon İdaresi’nin BBC World News’in Çin’deki yayınlarını durdurma kararının meşru ve mantıklı olduğu.” açıkladı.
Açıklamada, bir süredir BBC World News tarafından yapılan yayınların radyo ve televizyon idaresiyle yabancı kanal yönetmeliğine aykırı olduğu hem de haberlerin doğru ve adil olması şartını ihlal ettiği belirtilirken, Çin’in ulusal çıkarlarını ve birliğini baltalıyor dendi. Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi, kanalın yayın başvurusunu bir yıl boyunca kabul dahi etmeyeceğini de duyurdu.

“Çin’de büyük öfke uyandırıyor”
Sözcü BBC’si yayınlarını durdurma kararını açıklarken ayrıca, “Yüzyılın yalanını uydurmaya hevesli olan BBC’nin yaptığı Çin’le ilgili haberlerin yalnızca gazetecilik etiğini ihlal etmekle kalmayıp, aynı zamanda ciddi çifte standartla ve derin ideolojik ön yargılarla dolu. Bu tür girişimler Çin’de büyük öfke uyandırıyor.
Bazı insanlar sürekli olarak özgür habercilik iddiasını dile getiriyor, ancak aklı başında herkes, bunun Batılı medya kuruluşlarının yalan haberler uydurmak ve diğer ülkeleri karalamak için kullandığı bir bahane olduğunu görebilir. Dünya üzerindeki her ülke, haber medyasına gerekli denetimleri uyguluyor. Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresi’nin kararı meşru ve mantıklıdır.” vurgusunu yaptı.
Yapılan açıklamada yer alan bir başka gerekçe de, “Çin medya kuruluşunu yasaklayan İngiltere’ye tepki olarak Çin de BBC’nin yayınlarını durdurdu. İngiltere, kendi yanlış eylemlerinin cezasını çekiyor.” dendi.

İngiltere Hükümetinin Çin yayınlarını durdurma kararının bir misillemesi olabileceği hissiyatı uyandıran bu açıklama ise gözlerden kaçmadı.

İLGİLİ HABERLER