Cep telefonları çok sayıda virüs tehdidi altında!

 

360 Security’nin, 2015 yılı “Mobil Güvenlik Araştırması” sonuçları açıklandı.

Türkiye’nin de dâhil olduğu 15 ülkeyi kapsayan rapor, 2015 yılında akıllı telefon kullanıcılarını en çok fidye, internet kotasını tüketen ve kişisel bilgileri çalan yazılımların tehdit ettiğini ortaya çıkardı.

360 Mobile Security Global Operasyon Direktörü Huang Yan, 2014 yılına kıyasla mobil virüs saldırılarının yüzde 27.4 arttığını, 2015 yılında 20 milyondan fazla virüs tespit ettiklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl dünyada akıllı telefonlara 520 milyon saldırı gerçekleşti. Bu yıl ise 45 bin fidye yazılım saldırısı bulundu.

Akıllı telefonlarda virüs saldırılarına en çok maruz kalan 10 ülke ise Malezya, Hindistan, Endonezya, Rusya, Tayland, Türkiye, İspanya, Büyük Britanya, İtalya ve Almanya oldu.

2015 yılında dünyada 520 milyon, Türkiye’de ise 10 milyonu aşkın virüs yakalandı.

360 Mobile Security Global Operasyon Direktörü Huang Yan konuyla ilgili şunları söyledi: “Kullanıcılara cazip gelen, geliştiricisi bilinmeyen veya Google Play dışından temin edilen uygulama ya da oyunlar, saniyeler içerisinde telefonu ele geçiriyor. Kullanıcı telefonu yeniden başlattığında ise telefon kullanılamaz hale geliyor. Değerli bilgilerin saklandığı telefonu açmak için tek yöntem ise hackerlar ile bağlantıya geçip onlara ödeme yapılması. Özellikle 2015 yılı mayıs-eylül döneminde on binlerce kullanıcı bu tehdide maruz kaldı. 2014 yılında 5 bin fidye yazılımı kullanıcıları tehdit ederken, 2015 yılında bu rakam 40 bine çıktı. Mobil trafik zombisi olarak tabir ettiğimiz virüsler, kullanıcıların girdiği web sayfalarını kontrol altına alıp kendi adreslerine yönlendiriyor. Arka planda çalışan virüs, kullanıcı cihazını her açtığında 0.76 MB data kullanıyor. Yaptığımız araştırmalarda günlük 150 kez ekran kilidinin açıldığını tespit ettik. Bu da kullanıcının internet kotasından 114 MB’a varan data trafiği tükettiriyor. Ayrıca bu virüs belirlenen web sayfalarını ve arama motorlarını ziyaret ettiriyor. Virüsten etkilenen kullanıcılar yaptıkları her web aramasında farkında olmadan hackerlara 0.78 dolar kazandırıyor. Basit bir hesaplama ile 24 saatte hackerlar 52 ila 200 bin doları aşan dolandırıcılığa imza atıyor.”

 

İLGİLİ HABERLER